Production and characterization of yttria stabilized zirconia ceramic blocks for dental applications
Diş uygulamaları için yitriya ile stabilize edilmiş zirkonya seramik bloklarının üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 461967
  2. Yazar: MELİS KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK, DOÇ. DR. JONGEE PARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Diş uygulamalarında kullanılacak olan zirkonya seramik bloklar, 1350- 1450 oC' ye kadar olan sıcaklıklarda basınçsız sinterleme ile üretilmiştir. Soğuk izostatik preslemenin (CIP'ing) zirkonya blokların üretim prosesine entegrasyonunun etkisi 80, 100 ve 150 MPa basınç uygulanarak araştırılmıştır. Katkılama solüsyonlarının (NiCl2 ve MoCl3), zirkonyanın renk ve düşük sıcaklıkta çözünme özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tetragonal- monoklinik faz dönüşümleri X-ray difraksiyon (XRD) analizi ile tanımlanmıştır. Numunelerin mikroyapı ve tane boyutları taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiştir. Yoğunluk Arşimet yöntemi ile ölçülmüştür. Basınç dayanımı, Vickers sertliği ve kırılma tokluğu sinterleme sıcaklığına göre değerlendirilmiştir. Renk değerlendirmeleri CIE Lab L*, a*, b* ve ΔE* değerleri ölçülerek yapılmıştır. Numunelerin hidrotermal bozunma duyarlılığı yaşlanma hassasiyetini veren LTD testi yapılarak gerçekleştirilmiştir. XRD ve SEM analizlerinin yanı sıra yoğunluk, sertlik ve kırılma tokluğu ölçümleri sonucu, 100 MPa CIP basıncının ve 1450 oC sinterleme sıcaklığının % 3 mol yitriya stabilize zirkonyum seramik blokların üretiminde optimum parametreler olduğunu ortaya koymuştur. 100 MPa CIP basıncında üretilen ve sonra 1450 oC' de sinterlenen blok, teorik olarak % 99.86 yoğunlukta yapıyı ortaya çıkarmıştır. Diş uygulamaları için sadece % 0.1 ve 0.25 MoCl3 infiltrasyon solüsyonları klinik olarak kabul edilebilir renk sağlanmıştır ve değerleri 5.16 ila 6.42 arasındadır. LTD testine göre hem renklendirilmiş hem de renklendirilmemiş numunelerin test standartlarına göre biyouyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dense zirconia ceramic blocks were produced by pressureless sintering at temperatures down to 1350- 1450 oC for dental applications. The effect(s) of integration of cold isostatic pressing (CIP'ing) to the production procedure of the zirconia blocks was researched by applying 80, 100, and 150 MPa isostatic pressure. The effect of color infiltration solutions (NiCl2 and MoCl3 solutions) on color and low temperature degradation properties of zirconia was investigated. Tetragonal to monoclinic phase transformation was identified by X-ray diffraction (XRD) analysis. The microstructure and grain size of the samples were examined by scanning electron microscope (SEM). Density was measured by Archimedes method. Compressive strength, Vickers hardness, and fracture toughness were evaluated with respect to sintering temperature. Color assessments were made by measuring CIE Lab L*, a*, b* and ΔE* values. Hydrothermal degradation sensitivity of the samples were evaluated by performing LTD test. Result of the XRD and SEM analyses as well as density, hardness, and fracture toughness measurements revealed that 100 MPa CIP pressure and 1450 oC sintering temperature were the optimum parameters for the production of 3 mol % yttria stabilized zirconia ceramic blocks. A block produced at 100 MPa CIP pressure and subsequently sintered at 1450 oC revealed 99.86 % theoretical density. Coloring solutions containing 0.1 and 0.25 wt % MoCl3 provided clinically acceptable color for dental applications with the ΔE* value ranging from 5.16 to 6.42. Aging sensitivity LTD tests revealed that both colored and uncolored samples are compatible with the standards.