Evaluation of development readjustment share deduction from the public service areas with regard to public interest concept: The case of Turkish State Railways
Kamu hizmet alanlarından düzenleme ortaklık payı kesintisi yapılmasının kamu yararı kavramı açısından değerlendirilmesi: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları örneği
- Tez No: 461966
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çarpık ve düzensiz yapılaşmayı önlemek, düzenli ve sağlıklı bir şehirleşmeyi gerçekleştirmek devletin en önemli görevlerinden biridir. Planlama da bu görevi gerçekleştirmek için kullanılan etkin araçlardan biridir. Bu yönüyle, planlama kamu yararı sağlamak için merkezi ve yerel yönetimler tarafından kullanılan belirleyici bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Planlamanın fiziki sahada uygulamasına yol gösteren imar uygulamaları, kamu yararı kavramının mekâna yansıtılmasını sağlar. İmar uygulamalarının amacı, düzgün yapılaşmanın yanı sıra, aynı zamanda vatandaşların ulaşım, sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına çözüm olacak sosyal donatı alanları oluşturmaktır. Ancak, bütün bu tesisler için uygulama sahası içerisinde yer ayrılmasına, bunun için de kaynağa ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kaynak düzenleme sahasına giren tüm taşınmazlardan, düzenleme sonrasında oluşacak değer artışı karşılığında; düzenleme ortaklık payı (DOP) adı altında bir kesinti yapılmaktadır. Yapılan bu kesinti de kamunun ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal donatı alanlarının oluşturulması için, bir diğer ifadeyle kamu yararı için kullanılmalıdır. Ancak, DOP kesintisi ile kamu yararı arasında çelişki oluşturan bazı durumlar bulunmaktadır. Ülkemizde yapılan imar uygulamalarında, imar planlarında kamu hizmeti için ayrılan ve mülkiyeti o kamu kuruluşuna ait olan alanlardan düzenleme ortaklık payı kesintisi yapılmaktadır. Bu durum 3194 Sayılı İmar Kanunu ve ona bağlı yönetmeliklere aykırılık teşkil etmesine ve söz konusu kamu hizmetini sekteye uğratmasına rağmen ısrarla sürdürülmektedir. Hâlihazırda kamu hizmetinin yürütüldüğü alanlarda, imar uygulaması sonrası herhangi bir değer artışından söz edilmesi mümkün olmadığından, düzenleme ortaklık payı kesintisinin de hukuki olduğu düşünülemez. Bu çalışmanın amacı, kamu arazilerinde yapılan düzenleme ortaklık payı kesintilerini Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) mülkiyetindeki araziler örneğinde incelemek ve değerlendirmelerde bulunmaktır. Çalışmanın sonuçlarının, DOP kesintisi uygulamasının kamuya ait araziler özelinde yeniden ele alınması konusunda yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is one of the most important tasks of the state to prevent irregular urbanization and to provide healthy urbanization and infrastructure. Planning is also one of the most effective instruments used to accomplish this task. On that sense, planning appears as a significant tool which is used by central and local governments to provide public interest. The implementation of development plans which are guiding to the practices on physical space, enable the reflection of public interest to the space. The purpose of development plan implementation is to create public service areas that provide solutions to the transportation, health, social and cultural needs of the citizens as well as the organized urbanization. However, it is needed an allocation of space for those services in the field, and a source for this allocation. In return for the value increase occurring after regulation, a deduction is made under the name of development readjustment share (DOP) from all the lands included in the regulation area. This deduction should be used for the creation of social facilities to meet the needs of public, in other words it must be used for providing of public interest. However, there are some contradictory situations between the development readjustment share deduction and public interest. In the development plan implementation applied in our country, the deduction of development readjustment share is taken from the areas which are reserved for public service in development and master plans and the properties belong to those public institutions. This situation is persistently maintained despite being contrary to the Reconstruction Law No. 3194 and the related regulations and it causes the disruption of public service. Since it is not possible to mention of any value increase after the implementation of development plan, it is not be considered legal to defend the deduction of development readjustment share in the fields subjected to carrying out public services. The aim of this study is to examine the deduction of development readjustment share taken from the lands which belong to Turkish State Railways, and evaluate the case in detail. The results of the study are expected to be a guide while re-addressing the practice of development readjustment share on public lands