Modernleşme sürecinde Osmanlı'da kentsel gelişim örneği olarak ulaşım: İstanbul'da tramvay (19. yüzyılın ikinci yarısı)
Transportation as an urban progress example in İstanbul: Tramway in İstanbul (Second half of the 19th century)
- Tez No: 462092
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Ulaşım, History, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu Çalışmamızda, Sanayi Devriminden sonra farklı bir evreye dönüşen çağdaş kent anlayışının Osmanlı ve Avrupa'da nasıl bir değişim geçirdiğini ve bu değişimle birlikte ulaşım olanaklarının nasıl bir hal aldığını ve modernleşmenin önemli bir unsuru olan tramvayın hem Avrupa'da hem de Osmanlı Devleti'nde toplumsal hayata nasıl ve ne şekilde bir etki bıraktığı ele alınmıştır. Osmanlı Devleti'nde başkent İstanbul'da başlayan kentsel reformlar ve ulaşım aracı olarak tramvayın İstanbul'da işletilme faaliyetine başlanmasıyla ilgili yaptığımız bu Çalışmada istifade ettiğimiz ana kaynaklar Başbakanlık Osmanlı Arşivleri ve çalışmamızla ilgili konuları içeren kitaplar, dergiler ve mecmualar imkanlar ölçüsünde incelenmeye çalışılmıştır. Bu Çalışmamız 19.Yüzyılın İkinci Yarısında Modernleşme Sürecinde Osmanlı'da Kentsel Gelişim Örneği Olarak Ulaşım: İstanbul'da Tramvay konusunu kapsamaktadır. Anahtar Kelimeler : Kent, Ulaşım, Tramvay, Tramvay Şirketi, Çağdaşlaşma
Özet (Çeviri)
In this study, how the modern urban concept has transformed into a different stage in the Ottoman Empire and Europe after the Industrial Revolution is analyzedand together with this how the transportation facilities has been changed is examined. Also, as an important element of modernization how tramway has affected social life in both Europe and Ottoman Empire is analyzed in this study. The main resources of this study, which elaborates the urban reforms in the capital of Ottoman State, Istanbul, and the operation of the tramway in İstanbul, are Prime Ministry General Directorate of Ottoman Archives, books, magazines and newspapers that includes topics related to the study. These resources have been examined within the bounds of possibility. This Study covers Transportation as an Urban Progress Example in Istanbul: Tramway in Istanbul in the second half of the 19th century. Key Words : Urban, Transportation, Tramway, Tramway Company, Modernization