Bizans Dönemine ait 14. yüzyıl el yazmasının değerlendirilmesi (Oxford Universty, Bodleian Library, MS. Gr. Th. F 1)
Evaluation of 14th century manuscript of the Byzantine Period (Oxford Universty, Bodleian Library, MS. Gr. Th. F 1)
  1. Tez No: 462094
  2. Yazar: SABAH SAHİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 701
Özet
Tezin konusunu Oxford Üniversitesi, Bodleian Kütüphanesi arşivlerinde yer alan“MS. Gr. Th. F. 1”envanter nolu, 14. Yüzyıl Bizans Dönemine ait resimli bir el yazması oluşturmaktadır. Ortodoks Hıristiyanlığı kültürünün bir ürünü olan eser, kilisenin anma günleri için oluşturulmuş ve içeriğinde bulunan 368 tasvir ile resimli el yazmaları grubunda önemli bir yere sahiptir. Azizler takvimi özelliği gösteren yazma, birçok çalışma içinde çeşitli alıntılar ile kullanılmış, içerdiği yunanca metinler kısmen (veya günümüz dillerine uydurularak) transkript edilmiş, sayfalarda yer alan tasvirler kısa anlatımlar ile açıklanmıştır. Ancak ne var ki eserin içerdiği ikonografik özellikleri, tasvirde yer alan figürlerin hayatları ile ilgili bilgiler, tasvirlerin üslup özellikleri ayrıntılı olarak değerlendirilmemiştir. Bu nedenle çalışmamıza konu olan eser birçok açıdan ele alınarak Bizans sanatındaki önemi ve diğer el yazması eserler arasındaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bizans Sanatı, El Yazması, Minyatür, İkonografi
Özet (Çeviri)
The title of the thesis is a picture manuscript of the 14th century Byzantine period, number of MS. Gr. Th. f 1 in the archives of the Bodleian Library, Oxford University. The work, a product of Orthodox Christianity, has been created for the memorial days of the church and has an important place in its group of 368 depictions and illustrated manuscripts. The writing of the saints' calendar features was used in various works with various quotations, the Greek texts contained were partially transcribed (or adapted to contemporary languages), and the descriptions on the pages were explained by short narratives. However, the iconographic characteristics of the work, the information about the lives of the figures in the description, and the stylistic characteristics of the depictions have not been evaluated in detail. For this reason, the work which is the subject of my work has been taken into consideration from many aspects and tried to determine the place among the importance of Byzantine art and other manuscripts. Keywords : Byzantine Art, Manuscript, Miniature, Iconography