Almanya Mezolitiği
German Mezolithic
- Tez No: 462104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET MERİH EREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Avrupa'da Mezolitik dönem ile ilgili çalışmalar 19. yüzyılın ortalarından itibaren başlamıştır. Çalışmaların başlamasıyla birlikte ilk kez kullanılmaya başlanılan Mezolitik teriminin neyi tanımlamış olduğu sürekli tartışılmış olup devam eden çalışmalar birlikte ifade etmiş olduğu anlam değişmiştir. Avrupa'da Mezolitik döneme tarihlendirilen yerleşimlerde yürütülmüş olan kazı çalışmalarından elde edilen veriler 20. yüzyılın ortalarına kadar lokal olarak değerlendirilirken, bu tarihten sonra önce bölgesel daha sonraki süreçte Avrupa genelindeki diğer yerleşim alanlarıyla birlikte değerlendirilmeye başlanılmıştır. Farklı yerlerde bulunan yerleşim alanlarının bağlantılı olabileceği Almanya'da 1960'larda W. Taute'nin çalışmaları ile başlamıştır. Almanya'nın kuzey kesimlerinde Magdalenian kültürü bölgede Üst Paleolitik dönemin sonlarında Ahrensburg, Federmesser gibi kültürlerin gelişmesini sağlamış ve Holosen dönemde Mezolitik kültürlerini etkilemiştir. Almanya'nın güney kesimlerinde ise Azillian kültürünün etkisiyle Mezolitik dönem kültürleri gelişim göstermiştir. Güney Almanya'da ve Orta Avrupa'nın güney kesimlerinde Beuronian kültürü Mezolitik dönemde görülen bir kültürken, kuzey Almanya ve çevresindeki alçak platolarda Maglemose, Kongemose kültürleri görülmektedir. Bu çalışmada Almanya ve yakın çevresindeki Mezolitik dönem yerleşmeleri ele alınıp, Mezolitik dönem kültürlerinin gelişimi değerlendirilmeye çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler : Avrupa, Almanya, Mezolitik, Beuronian, Kongemose
Özet (Çeviri)
European Mesolithic studies started at the middle of the 19th century. The Mesolithic term has been used for the first time in 19th century. The studies on Mezolithic was began and since then, it has been continuously questioned by scholars because of the fact that the term's meaning has always been changed with ongoing studies. The first Mesolithic studies were only evaluated as regional, but since the mid-20th century, the assessments has been first regional and then whole European landscape. These evaluations includes in German Mesolithic research which was realised by Taute in 60's. Magdalenian culture influence the northern part of Germany, and, on the other hand the Mezolithic period flourished under these influences. Azillian culture has been most effective style in southern parts of Germany and the Mezolithic cultures developed within this structure. In southern Germany and southern parts of Central Europe, Beuronian has been observed extensively as the common culture; however, the Northern parts in Germany and its surrounding low plateaus was characterized by Maglemose, Kongemose Swiederian cultures generally. This study will be pointed out that how the cultural innovations in Germany and near abroad has been survived by people in Mesolithic period Key Words : Europe, Germany, Mesolithic, Beuronian, Kongemose