Spor gazetelerinin twitter kullanımları üzerine bir çalışma: Türkiye- Ekvador karşılaştırması
A study on the twitter use of sports newspapers: Turkey-Ecuador comparison
- Tez No: 462174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi, enformasyon çağının tüm hızıyla etkisini göstermesi, internet ağ yapılanmasında tüketici uygulamalarının artmasına yol açmıştır. Günümüz internet yapılanmasında bu uygulamalara katılım ve erişim oldukça kolaylaşmıştır. Özellikle twitter, sosyal medyada, iletişim şekillerini değiştirmeye başlamıştır. Bu değişimle birlikte gazetecilik özellikle de spor gazeteciliği alanında bir dönüşüm yaşanmaktadır. Bu dönüşümü ve içerik değişimini ortaya koymak amacıyla çalışmada, Türkiye ve Ekvador spor gazetelerinin twitter paylaşım ağını kullanım pratikleri üzerinde odaklanılmıştır. Gazeteler, dolayısıyla gazetecilerin bu mecrayı nasıl ve ne sıklıkta kullandıkları irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamı'nda; Türkiye'den FANATİK, Ekvador'dan ise EL COMERCIO spor gazetelerinin twitter hesapları araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma 2016 Rio Olimpiyat Oyunları döneminde yapılan paylaşımlarla sınırlı tutulmuştur. Anahtar Kelimeler : Twitter, Rio 2016, Olimpiyatlar, Spor, Gazetecilik
Özet (Çeviri)
In recent years, the development of information and communication technologies and the impact of the digital era have quickly increased the number of users on the Internet using social media applications. With today's Internet, participation, configuration and access to these applications have become much easier. In particular Twitter, a social media platform that has changed the forms of communication. These applications transformed also the way the journalism works, especially in the sports journalism. This study focuses on the practices of using Twitter in sports newspapers of Ecuador and Turkey as an example to demonstrate how this tool transformed and changed of content on the Internet. It investigates how often journalists use this channel in their daily news. Twitter accounts of the FANATIK newspaper in Turkey and EL COMERCIO newspaper in Ecuador are considered in this study as the scope of this study. The research was limited to the posts made during the 2016 Rio Olympic Games. Key Words : Twitter, Rio 2016, Olimpics, Sport, Journalism