Türk romanında basın hayatı (1940-2000)
Press life in the Turkish novel (1940-2000)
  1. Tez No: 462175
  2. Yazar: ZEHRA YAZBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 796
Özet
Bir dönemde yaşayan insanların nelere önem verdikleri, neler üzerinde durdukları, hangi vakıaları önemseyip hangilerini göz ardı ettikleri, sevinç ve üzüntüleri hakkında ipucu veren basın, bir anlamda toplumun aynası olan Türk romanına da konu olmuştur. Diğer bir ifadeyle Tanzimat Dönemi'nden başlayıp günümüze kadar romanımızda önemli bir konu teşkil eden ve hem medeniyetlerin gelişmesinde hem de kültürlerin aktarılmasında büyük bir öneme sahip olan basın, roman ve roman kişileri üzerinde değiştirici özelliğe sahiptir. Bu doğrultuda hazırladığımız Türk Romanında Basın Hayatı (1940-2000) adlı çalışmamız, Türk edebiyatında 1940 sonrası kitap olarak yayımlanmış romanlarda basın konusunu incelemektedir. Çalışmamızın amacı; bahsi geçen tarih aralığında yayımlanan ve basın hayatını ele alan Türk romanlarını bilimsel metotlar kullanarak tetkik etmek, incelenen eserlerde işlenen konulardan yola çıkarak basın alanında çalışan roman kişilerinin meslekî yaşamlarından sosyal ve ekonomik durumuna, basın özgürlüğünün önündeki engellerden basının aydınlatıcı rolüne kadar farklı mevzuları ele alıp genellemelere ulaşmaktır. 1940'tan başlanılarak Türk romanının 2000 yılına kadarki örneklerinde basın hayatının ne şekilde işlendiği, yazarların bakış açıları merkeze alınarak incelenmiştir. Araştırmanın amacının ve öneminin belirtildiği“Giriş”ve varılan sonuçları sıraladığımız“Sonuç”kısımlarının dışında toplam dört bölümden oluşan çalışmamızda izlenen yol, romanlardaki ortak temaları saptayarak yazarların bu temaları nasıl işlediğini ortaya koymak olmuştur. Anahtar Kelimeler : Türk edebiyatı, Türk romanı, basın hayatı ve Türk basının durumu, gazete ve gazetecilik, dergi ve dergicilik, yazar.
Özet (Çeviri)
The press, which gives tips about people living in a period what they regard and dwell on, which facts they pay attention and don't consider and their happiness and sadness, has been mentioned in the Turkish novel as well. In other words the press which has been an important subject starting from the Tanzimat reform era and played a role both in developing of the civilizations and transferring the cultures has an important influence on the novel and the novel character. The study which we compiled in this direction named Press Life in the Turkish Novel (1940-2000) analysing the topic press in novels which were published as book in the Turkish literature after 1940. The aim of our study is to examine the Turkish novels by using academic methods which were published between mentioned time periods and gives publicity to press life and is to reach generalisations giving place to different subjects on the basis of the processed topics from vocational life of individuals whose work in area of press to their social and economical situation, from the obstacles of press freedom to enlightening role of it. How the press life has been used within the time period starting from the 1940s to the examples of Turkish novels in 2000s has been analyzed taking the authors' points of view in the center. The method that we follow in our work which consists of four sections along with the introduction part in which the aim and importance of the research are expressed and the conclusion part in which we talk about the results that we acquired is to find out the common themes in the novels and present how the authors used those themes in their novels. Key Words : Turkish literatüre, Turkish novel, press life and case of the Turkish press, newspapers and journalism, magazine and journalism,writer.