Zeolit A Katkılı silikon kauçuk membranlarla N-parafinli parafin ayrımı
Separation of n-parafinni/1-paraffin mixtures by zeolite a filled membranes
- Tez No: 46220
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİRGÜL TANTEKİN ERSOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Membran teknolojisine dayalı hidrokarbon ve organik buharların ayrılması konusundaki araştırmalar hızlandıkça, bu alanda membranların ticari olarak kullanılmaları da yaygınlaşmaktadır. Ancak, yeterince seçici geçirgen membranların olmaması buhar ayırma prosesleri için bir dezavantaj oluşturmaktadır. Yüksek taşınım hızlarına yüksek seçicilikle ulaşmanın bir yolu, çözünme-difüzyon membranlarında polimer matrisine zeolit gibi bir adsorban katkı maddesi ilave etmektir. Uygun zeolit-polimer kombinasyonu ile zeolit katkısının polimerik membranların gaz ayırma özelliklerini arttırabileceği literatürde gösterilmiştir. Günümüzde, endüstride hidrokarbonlar genellikle zeolitler kullanarak adsorpsiyonla ayırılmaktadır. Ekonomik olmaktan uzak olan bu proseslerin yerine membran esaslı proseslerin uygulanması konusunda çeşitli çalışmalar olmasına rağmen, literatürde zeolit katkılı polimerik membranlarla organik buharların ayrılması ile ilgili hiç bir bilgiye rastlanılmamıştır. Bu tezin amacı, zeolit 4A ve zeolit 5A katkılı polidimetilsiloksan membranlar kullanarak n-pentan/i-pentan ayırımını incelemek ve zeolit katkılı membranlarda taşınım mekanizmalarını daha iyi anlamaktır. Bu amaçla zeolit 4A ve zeolit 5A katkılı membranlar hazırlanmış ve n-pentan ve i-pentan geçirgenlikleri bir geçirgenlik ölçme sisteminde ölçülmüştür. Zeolit aktivasyon sıcaklığının katkılı membranların ayırma özelliklerine olan etkilerini incelemek amacıyla zeolit örnekleri membrana katılmadan önce iki farklı sıcaklıkta aktive edilmiştir. Zeolit 4A katkısı n-pentan geçirgenliklerini katkısız membrana kıyasla düşürmüş, i-pentan geçirgenliklerini ise önce düşürmüş ancak %20 zeolit katkısından sonra zeolit miktarı arttıkça arttırmıştır. Zeolit 5A katkılı membranlarda n-pentan geçirgenlikleri katkısız membrana kıyasla düşerken, i-pentan geçirgenliği %20 zeolit katkısı ile artmış, ancak zeolit miktarının artması ile düşmüştür. Gerek 4A, gerekse 5A i-pentanın lehine bir seçicilik göstermiştir. İ-pentanın kinetik çapı 5Â'un üzerinde olduğundan her iki zeolitin de içine girmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, zeolit dış yüzeyinde i-pentanın adsorplandığı sanılmaktadır. N- pentan/i-pentan seçicilikleri her iki zeolit için de genelde düşmüştür. Polimer n-pentan'ı seçerken, zeolit 4A ve 5A'nın i-pentanı seçmesi sebebiyle, n-pentan/i-pentan karışımlarını zeolit 4A ve 5A katkılı membranlarla ayırmanın mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SEPARATION OF N-PARAFFIN/I-PARAFFIN MIXTURES BY ZEOLITE A FILLED MEMBRANES SUMMARY In recent years, conventional mass separation techniques such as distillation, crystallization, solvent extraction, etc., have been supplemented by a class of processes that utilize semipermeable membranes as essential element for the separation of molecular or particulate mixtures. Membrane processes can be very different in their application, in the structures used as the separating barrier, and in the driving forces used for the transport of different chemical components. Although membrane separation processes are very different in their mode of operation and their application, several common features make them particularly attractive. In many cases membrane processes are faster, more efficient and economical than conventional separation techniques. Consequently, membranes are used today on a large scale to produce potable water from the sea; to clean industrial effluents and recover valuable constituents; to concentrate, purify, or fractionate macromolecular solutions in the food and drug industry; to remove urea and other toxins from the blood stream in an artificial kidney, or to release certain drugs such as nitroglycerin at a predetermined rate in medical treatment; or to produce oxygen enriched air to be used in medical treatment and combustion processes, to remove C02 from natural gas, or H2 from supercritical gases. Membranes can to a certain extent be“tailormade”so that their separation properties can be adjusted to a specific separation task. In spite of all its advantages, commercial application of membrane based gas separation and vapor permeation processes for many separation problems has failed or cannot compete with non-membrane proceses due to the lack of membranes which give high selectivity and high permeability. The gas separation membranes used today are mostly of the solution-diffusion type. High performance polymeric membranes based on the solution- diffusion mechanism can achieve very large permeation rates favouring a given component in the feed stream. Variation in chemical nature of the polymer allows control of the relative extent of the solution and the relative rates of diffusion of different gases or vapors. When the size of molecules are in the same order of magnitude, as with oxygen and nitrogen or hexane and heptane, porous membranes cannot effect a separation. In this case nonporous solution-diffusion membranes must be used. However, the term vi