Yeme eklenerek kullanılan zeolit (Klinoptilolit)' in, Aeromonas hydrophila ile enfekte edilmiş tilapia (Oreochromis niloticus)'ların kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of dietary inclusion of zeolite (Clinoptilolite) on blood parameters of tilapia (Oreochromis niloticus) infected by Aeromonas hydrophila
  1. Tez No: 256401
  2. Yazar: DİLEK EĞRİKILIÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR.DR. ARGUN AKİF ÖZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Aeromonas hydrophila ile enfekte edilmiş Tilapia (Oreochromis niloticus)' lara zeolit katkılı yemle besleme yapılmış ve zeolitin kan parametreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Üç farklı deneme kurulmuştur. Besleme süresi 60 gün olan deneme gruplarından I. deneme grubu zeolit katkılı yemle beslenmiş ve bu süre sonunda (1,9x106 kob/ml) A. hydrophila intraperitonal (ip) olarak enjekte edilmiştir, II. deneme grubu alabalık yemiyle beslenmiş ve bu süre sonunda A. hydrophila (ip) olarak enjekte edilmiştir. III. deneme grubu zeolit katkılı yemle beslenmiştir. Enjeksiyondan sonra 7,14 ve 21. günlerde balıklardan alınan kan örneklerinde; hematokrit (Hct), eritrosit (RBC), lökosit (WBC), hemoglobin miktarı ve periferik yayma tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, III. deneme grubundan elde edilen değerler İle kontrol grubundan elde edilen değerler benzerlik göstermiştir. I ve II. deneme gruplarından elde edilen hematokrit, eritrosit ve lökosit değerleri istatistiki olarak önemli derecede farklı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Zeolite (Clinoptilolite) added feed on some blood parameters of Aeromonas hydrophila infected Tilapia (Oreochromis niloticus L.), were investigated. Fot his purpose, three different experiments were conducted.In the first experiment: fish were fed with %2 clinoptilolite added fish pellets for 60 days. At the end of the 60 days feeding period Aeromonas hydrophila (1,9 x 106 kob/ml) was injected intraperitonally and feeding was continued for 30 days more. In the second experimental group; fish were injected with the same bacteria after 60 days feeding with fish pellets with no additives. Feeding was continued with normal fish pellets for 30 days more after bacteria injection. Fish in the third experimental group were fed with %2 clinoptilolite for 90 days without any bacterial injection. Finally the control groups were fed for 90 days with normal fish pellets without any feed additives. Blood samples from each group were collected on the 7,14 and 21 days after bacteria injection. Blood smears were made and haematocrit (Hct), erythrocyte (RBC), leucocyte (WBC) and haemoglobin values were determined.Results obtained from 3rd experimental and control groups were found similar. Statistically important differences were found for the levels of haematocrit (Hct), erythrocyte (RBC), leucocyte (WBC) and haemoglobin for the first and second experimental groups.