Milletlerarası ticari sözleşmelerin müzakeresi ve hazırlanması
Negotiating and drafting international commercial contracts
  1. Tez No: 462274
  2. Yazar: HİLAL LALE AYHAN İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Milletlerarası ticari sözleşmelerin müzakeresi, tek bir ülkeyi ilgilendiren sözleşmelere kıyasla uzun, karmaşık ve masraflı bir süreçtir. Tarafların kültürleri gibi hukuki olmayan unsurlar müzakere sürecinde ve devamında hayati derecede önem taşıdığı gibi, müzakerelerin hukuki niteliği, tarafların bu süreçteki yükümlülükleri, müzakere sürecinde hazırlanan belgeler gibi bazı konuların da incelenmesi gerekmektedir. Benzer şekide bir milletlerarası bir tiacri sözleşmenin hazırlanmasında da iç hukuktan farklı bir takım unsurlar dikkate alınmalıdır. Çalışmada ilk iki bölümünde, müzakere süreci ve bu süreci etkileyen faktörler, tarafların müzakere sürecinde hazırladıkları belgeler, bu belgelerin hukuki nitelikleri, tarafların sözleşme öncesi süreçteki yükümlülükleri ile sözleşme öncesi sorumluluk konuları incelenmiştir. Son bölümde ise bir milletlerarası sözleşmede ağırlıklı olarak bulunan hükümler ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Milletlerarası ticari sözleşme, sözleşme müzakeresi, sözleşme öncesi belgeler, sözleşme öncesi sorumluluk, sözleşme hükümleri.
Özet (Çeviri)
International contract negotiatons are long, complicated and costly period of time comparing with the contracts which deals only one country. While extrajudicial factors, such as culture, have a vital importance on the negotiation period, some issues -such as legal character of the negotiatons, parties' duties during the negotiations, negotiation documents etc.- are also ought to be examined. In similar manner, different factors are taken into consideration during the preparation of a international commercial contract. In the first two chapters of this study, negotiation period and the factors which effects this period, documents which are prepared by the parties during the negotiations, legal character of those documents, parties' duties during the precontractual process and precontractual liability issues were examined. In the last chapter, the study deals with the clauses which are mainly located in international commercial contracts. Key Words : International commercial contract, contract negotiation, precontractual documents, precontractual liability, contract clauses.