Gadamer'de hermeneutik ve kültürler arası anlama
Hermeneutics and cross - cultural understanding in Gadamer
  1. Tez No: 462273
  2. Yazar: DİLEK DALMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Heidegger tarafından ölümlülüğü hatırlatılan Dasein, dilde kendini göstermektedir. Öğrencisi Gadamer; Dasein'ın tarihselliğini, anlama ve yorumlama imkânı ile derinleştirmektedir. Gadamer; insanın dilde yaşayan, dilde varolan bir varlık olduğunu gösterirken, anlamanın da varoluşsal bir özelliğimiz olduğunu vurgulamaktadır. İnsan, yalnızca bilmeye çalışan bir varlık değil, anlamaya çalışan ve buna ihtiyaç duyan bir şeydir. Bunu yaparken önyargılarından kendisini soyutlayamaz. Zira önyargılar, tecrübelerimizin bir getirisidir; tecrübelerimiz ise yaşadığımızın göstergesidir. Daha önce olumsuz olarak değerlendirilen önyargılar, aslında anlamanın olmazsa olmaz koşuludur. Bu en çok da yorumlamada ortaya çıkmaktadır. Öyle ki insanın yaşamı da aslında bir çeşit yorumdur. Biricikliğimizle birlikte evrensel bir ufku paylaşırken, kişisel ufuklarımızla yorumlarımıza izimizi bırakmaktayızdır. Bu nedenle nesnellik kaygısı, insan dünyası için geçerli değildir. İnsan dünyasında meydana gelen şey, ufukların kaynaşmasıdır. Ufukların kaynaştığı bu dünyada sabit bir hakikat yoktur, konuşma sırasında ortaya çıkan hakikatler vardır. Bu yüzden bilimsel bir yöntemde ısrar etmek, aslında belli bir hakikati dayatmak demektir. Yalnızca tek bir hakikatin kabul edildiği, ötekinin sözlerinin duyulmadığı yerde anlamak ve anlaşmak mümkün değildir. Üstelik böyle bir dayatma, insanlar ve kültürler arasında derin ayrılıklara yol açmaktadır. Kültürler arası anlaşmazlıkların ve çatışmaların çoğaldığı günümüzde, bu prensipleri yeniden hatırlamak gerekmektedir. Çatışmalara rağmen başkasını anlamak, aslında kaçınılmaz bir şeydir. Gadamer'in hermeneutik görüşü, bunu göstermektedir. Anlamanın varoluşsal bir özellik oluşu, hermeneutiği de sadece edebiyat, hukuk veya din alanlarında değil; yaşamın her alanında gerekli bir prensibe dönüştürmektedir. Zira Gadamer için hermeneutik, yalnızca metinleri yorumlamaya yönelik bir uygulama alanı değil, aynı zamanda da pratik bir felsefe imkânıdır. AnahtarKelimeler : Akıl, Anlama, Dil, Gadamer, Hakikat, Hermeneutik, Kültür, Sosyal Bilimler, Yöntem
Özet (Çeviri)
Dasein, whose mortality has been reminded by Heidegger, shows himself in language. And now Heidegger's student Gadamer; deeper Dasein's historical point of wiew by the probablity of insight and interpretation. As Gadamer indicates that the human being is an entity living and existing in language, he also stresses that the understanding is an existence feature of us. Human being is not only an entity trying to know, but also is a stuff striving and requiring to understand. While doing so, he can not isolate himself from his prejudices. This prejudice is return of our experiences and experiences are a indicator of our living. Having been assessed as negative previously, prejudice is a must have (an essential) condition of understanding. This especially appears as we interprate. The life of an individual actually is a kind of interpretation. As we share a universal horizon within our uniqueness, we leave our traces to our interpretations with our own horizons. For this reason, objectivity anxiety is not valid for human world. What happens in human world is an intraction of horizons. There is no fixed true in this world where the horizons interact. There are many trues arising in the course of conversaiton. So, insisting on scientific method is actually meant to impose a specific true. Understanding and aggreement is not possible in a place where only one true is accepted and other's voice is not heard. Desides, this imposing stance causes great disparity among individuals and cultures.Nowadaysin which friction (disaggreement) and clashes between cultures proliferate, it's required to remember these principles again. Notwithstanding the conflicts, understanding others is actually inevitable. Gadamer's hermeneutic shows us, how it's possible. The understanding as existentially makes hermeneutic a necessary principle not only in literature, law or religion, but also in every aspect of life. Likewise for Gadamer hermeneutic is not only a implementation to interpretation the texts, therewithal it's a opportunity of a praxis in philosophy. KeyWords : Reason, Understanding, Language, Gadamer, Truth, Hermeneutics,Culture, Social Scinces, Method