XVIII. yüzyıla ait bir mecmua (Makedonya Milli Kütüphanesi MST II/25)
A journal which is belongs to XVIII. century (Macedonia National Library MST II/25)
  1. Tez No: 462276
  2. Yazar: MEYREM KRUEZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Tez konumuz olan mecmua Makedonya Milli Kütüphanesinden alınmıştır. Mecmuanın yaprak sayısı 106'dır. Kesin olmamakla birlikte Li-Muharririhi ve L-i-Müsvedde başlıklı şiirlerde bulunan Hakîkî mahlasından yola çıkarak, mecmuayı tertip edenin Hakîkî olduğu düşünülmektedir. Fakat Hakîkî mahlaslı şairin kim olduğu hakkında elimizde kesin bir bilgi yoktur. Yazmanın 95b varağında bir gazelde şairin Buharalı olduğunu bildiren bir beyit bulunmaktadır. Mecmuanın 18. yy'ın başında tertip edilmesinden dolayı mürettibin 17. yy'ın sonlarında doğduğu, 18. yy'ın ortalarında vefat ettiği düşünülmektedir. Mecmuanın yazılış tarihinin Hicri 1125 Miladi 1713 olarak belirtilmesi mecmuanın 18.yy'ın başlarında yazıldığını göstermektedir. Mecmuanın çoğunluğunu şiirler oluşturmaktadır. Veysi'nin Hâb-nâmesi, Arapça hadisler ve hikmetli sözler mecmuada yer alan nesir kısımlardır. Tezimizde mecmuanın tamamının transkripsiyon metni verilmiştir. Mecmuada yer alan şiirler üzerinde çalışma yapılan şairlere ait şiirler ile karşılaştırılmış, şairi bilinmeyen veya kaynağına ulaşılmayan şiirlerde bir karşılaştırma yapılamamıştır. Çalışmamız bir Giriş ile iki bölümden meydana gelmiştir. Girişte mecmualara dair genel bilgi verilerek mecmuaların önemini ifade eden bilgiler aktarılmıştır. Birinci bölümde mecmua içerisinde yer alan; şairler, şiirleri, konular vs. üzerinde durularak inceleme yapılmıştır. Ayrıca mecmuada yer alan şair ve şiirlerin ilmi neşirlerle mukayesesi sonuçları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Mecmuanın Latin harflerine aktarımı transkripsiyonlu olarak yapılmıştır. Mecmuanın bütünü Kurnaz ve Aydemir'in Mecmualara Sorulması Gereken Sorular makalesi temel alınarak incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mecmua, şiir, şiir mecmuası, inceleme-metin
Özet (Çeviri)
Our thesis topic is about mecmua found in the Macedonian National Library. This mecmua's sheets number is 106. Although its uncertain information but there are two poems named Li-Muharririhi and La-Musvedde and those peom's mahlas's part has Hakîkî name. That means Hakîkî can be the person who arranged the mecmua we study. But still the poet of those two poetry are not known as we don't have any certain information about it. In the 95th sheet there is a lyric contains couplet saying that the poet is from Bukhara. As the mecmua was arranged and published by the beggining of the 18th century, that means that the publisher or arranger was born by the end of the 17th century and died in the middle of the 18th century. In thesis's first capter, we will emphasize and analyse poets, poems, topic etc. located in the mecmua. Also poets and poems' scientific comparative study's results will be emphasized. As it's mentioned that mecmua was published in the 18th century, that means that it was specifically published in 1713 in Gregorian calendar and 1125 in Hejri Calender. The mecmua mostly pet journal except some prose. The mecmua except some prose. The mecmua contains poets mostly. Except some prose of Veysi's Hâb-nâme and Arabic Hadiths. In our study, we have gave transcript of all poems with the other studies that have been done before, but we couldn't compare other poems that we couldn't find any information about its author. Our study consist of entry part, a general information about the mecmua and it's literary importance. In the second chapter contains the text's transcript to Modern Turkish Language(Latin Alphabet). We have arranged this study based on“What Sould Be Discussed in Mecmua Study”'s article which written by Kurnaz and Aydemir which named". Key Words : Mecmua, poem, poetry mecmua, text