Türkiye'de İslamcı gençliğin siyasal kimliği: AK Parti'li İslamcı gençler üzerine nitel bir çalışma
Political identity of islamist youth in Turkey: A qualitative study on İslamist young JDP supporters
  1. Tez No: 462284
  2. Yazar: ABDULBAKİ DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz koşulları altında Türkiye'de ve dünya genelinde İslam, İslamcılık ya da siyasal İslam gibi konular son derece güncel bazı ulusal ve uluslararası siyasal yansımaları olan kavramlar olarak görülmektedir. İslam ülkelerinin ve toplumlarının son birkaç yüzyıl boyunca Batı karşısında siyasal, ekonomik, teknik ve bilimsel açıdan daha önceki asırlarda olduğu gibi güçlendirilmesini amaçlayan bir düşünce hareketi olarak İslamcılık bu anlamıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hem toplumda hem de siyasette önemli etkileri olmuş ve olmaya devam eden bir ideoloji olarak görülebilir. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de İslamcılık düşüncesinin tarihsel seyri ve güncel meseleleri bağlamında AK Parti'li İslamcı gençlerin siyasal kimlik algılamalarının ve değişen niteliklerinin saptanmasıdır. Sembolik Etkileşimcilik kuramının benlik ve kimlik konusundaki temel sayıltılarını esas alan çalışma, bahse konu gençlerin İslamcı siyasal kimliği ediniminde rol oynayan etkenler, tecrübe ettikleri sorunlar, siyasal açıdan 'öteki' algıları gibi önemli bileşenler üzerine odaklanmıştır. Araştırma neticesinde elde edilen bulgular kendisini İslamcı olarak tanımlayan ve yaşları 23-28 arasında değişkenlik gösteren, kartopu örneklem tekniğiyle ulaşılan 10 kişi ile yapılan mülakattan elde edilen verilere dayanmaktadır. Çalışma sonucunda kısaca AK Parti'li İslamcı gençlerin siyasal 'öteki' algılamalarında önemli değişiklikler yaşanmakta olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra bir diğer önemli husus ise artan iletişim imkânlarının ve bilgiye erişim kolaylığının örneklem grubu üzerindeki etkileri ve bu etkiler vasıtasıyla önceki kuşak İslamcılardan farklılaşan çeşitli hususların varlığıdır. Anahtar Kelimeler : İslamcılık, Siyasal Kimlik, Gençlik, AK Parti
Özet (Çeviri)
In the context of present conditions, subjects such as Islam, Islamism or political Islam can be seen as concepts which have some highly living political reflections nationally and internationally both in Turkey and in the globe. As a movement of thought, Islamism, which has been aiming to empower the Islam countries and societies politically, socially, technically and scientifically against West, can be seen as an ideology which still has important effects on Turkish society and politics through the history of Republic of Turkey. The aim of this research is to reveal the perceptions of political identity and changing features of young Islamist JDP (Justice and Development Party) supporters in the context of historical process of Islamism and its current issues. Grounding on the basic assumptions of Symbolic Interactionism on 'self' and 'identity', this study has focused on the factors which have determined the political identity of the individual in the sample and their perception of politically 'other'. The problematic experiences of the individuals in the sample have also seen as important factors. The findings of the research base on the interviews with the snowball sample which includes 23-28 year old ten individuals who define themselves as Islamist and support JDP. As a result of the research, it is seen that the there have been some important changes in the individuals' perception of politically 'other'. Another important result of the study is the presence of effects of the increasing communicational means and accessibility to information on the individuals in the sample when they are compared to the previous Islamist generations in Turkey. Key Words : Islamism, Political Identity, Youth, JD Party