Açık alanlarda egzersiz yapan bireylerin beslenme alışkanlıkları, sağlık durumları ve fiziksel aktiviteye katılım düzeylerinin incelenmesi (Kayseri ili örneği)
The dietary habits, health conditions and level of patricipate to physical activities of people who are exercising outdoor (Sample of Kayseri)
  1. Tez No: 462348
  2. Yazar: MURAT BEKLEYİŞ APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DEMİRKAN, DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada Kayseri ilinde bulunan Melikgazi, Kocasinan, İncesu, Talas ve Erkilet ilçelerin de açık alanlarda egzersiz yapan bireylerin beslenme alışkanlıkların sağlık durumları ve fiziksel aktiviteye katılım düzeylerini incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaya % 48'i (f=228) erkek , % 52'si (f=247) kadın olmak üzere toplam 475 kişi katılmıştır. Anket formunda araştırmaya katılan bireylere, hangi aralıklarla ne tür besinler tükettiği, herhangi bir kronik hastalıkları olup veya olmadığı, düzenli fiziksel aktivite yapma durumları ve fiziksel aktivite yapma sıklıkları, fiziksel aktiviteye başladıktan sonraki süreçte hayatlarında ki değişimler hakkında sorular yöneltilmiştir. Katılımcıların boy ortalamaları (x ̅±S) erkeklerde 1.76.5±0.01m olarak; kadın katılımcılarda ise 1.63±0.01m olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların genel boy ortalaması 1.69±0.01m bulgusuna ulaşılmıştır. Katılımcıların vücut ağırlığına bakıldığında erkeklerde ortalama 76.7±11.1 kg, kadın katılımcıların vücut ağırlığı ortalamaları 66.2± 9.7 kg olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların genel vücut ağırlığı ortalamaları 71.2±11 kg olarak belirlenmiştir. Erkek katılımcıların BKİ ortalamaları 24.7±3.2 kg/m2; Kadınların BKİ ortalamaları ise 24.6±3.7 kg/m2 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların genel BKİ ortalamaları ise 24.7±3.4 kg/m2 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların % 29'luk kısmının en az bir hastalığı mevcuttur. İki ve daha fazla hastalığı olan katılımcıların oranı % 4.8 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların % 71'lik kısmının ise herhangi bir hastalığı tespit edilmemiştir. Katılımcılar da en az bir hastalığı olan 138 kişi içerisinde % 18.8 oranında diyabet (şeker) hastalığı olduğu tespit edilmiştir. Hastalık sahibi olan katılımcılar içerisinde düzenli fiziksel aktivite yapanların oranı % 60.1 oranında tespit edilmiştir. Genel olarak katılımcıların % 56.2'lik kısmı düzenli fiziksel aktivite yaptıklarını bulgusuna ulaşılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite yapma nedenlerinden en fazla % 44.6 oranında sağlıklı olmak için, % 16.4 oranında eğlence amaçlı, % 15.9 kilo vermek veya kilo kontrolü için fiziksel aktivite yaptıklarını belirmişlerdir. Katılımcıların % 61.5'lik kısmı ana öğün atladıklarını belirtmişlerdir Katılımcıların genel ana öğün tüketme sıklıkları % 38.3 oranında 2 öğün olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; Kayseri ilinde açık alanlarda egzersiz yapan bireylerin BKİ ortalamaları normal kilolu olarak tespit edilmiştir. Katılımcılar yaş artışı ile birlikte BKİ ortalamalarında fazla kilolu olma eğilimi olduğu gözlenmiştir. Kronik bir hastalığı olan katılımcılarının % 60.2'lik kısmı düzenli olarak fiziksel aktivite yaptığını tespit edilmiştir. Fiziksel aktiviteye katılım nedenlerinin en belirgin sebebi sağlık unsuru olduğu tespit edilmiştir. Alkol ve sigara kullanan katılımcıların, alkol ve sigara kullanmayan ve bırakan katılımcılara göre BKİ ortalamaları yüksek olduğu görülmüştür. Düzenli fiziksel aktivite yapanların % 29.9'luk kısmı sigara kullanmaya devam ettiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to analyze the dietary habits, health conditions and level of attendance to physical activities of people who are exercising outdoor in Melikgazi, Kocasinan, İncesu, Talas and Erkilet provinces of Kayseri. Master Thesis, Çorum, 2017 The number of participate to this research is %48 (f=228) male, % 52 (f=247) female and total of 475 individuals. In the questionnaire form, the questions of the nutrition type and its interval, chronicle diseases, frequencies of attendance to regular physical exercises, and the changes in their lives after attending physical exercises have been asked. The heights of participate (x ̅±S) are 1.76,5 ± 0.01 m for male, 1.63± 0.01 m for female and general average of 1.69±0.01 m. The weights of participate are 76.7±11.1 kg for male, 66.2±9.7 kg for female and general average of 71.2±11 kg. The average Body Mass Index of males is 24.7±3.2 kg/m2, for females 24.6±3.7 kg/m2 and general average of 24.7±3.4 kg/m2 Total % 29 of the participate have at least one chronicle diseases and % 71 are diseases free. Within the group which has chronicle diseases, the diabetes has a ratio of % 18.8 and the average of people who regularly exercise in this group stands at % 60.1. In general, % 56.2 of the participate vsf regularly exercise. The purposes of participate to exercise are % 44.6 being healthy, % 16.4 to have fun, and % 15.9 to loose or control weight. Total % 61.5 of the participate have specified that they skip main meals. It has been observed that the frequency to have main meal is as 2 Main courses with a ratio of % 38.3. Result of this study, the BMI of regularly exercising people in the city of Kayseri found normal weighted. It's been observed that the BMI tends to increase towards the overweight scale with increase of an age. It's also been noted that % 60.2 people are regularly exercising amongst the ones who has chronicle diseases. The major reason to attend physical activity is to have healthy life within the participants. The average BMI of participants who are user of alcohol and cigarette is higher than the ones who do not use them. The % 29.9 of the people who regularly exercise has specified that they continue to smoke cigarette.