Şehir parklarında bulunan spor alanlarında egzersiz yapanların fiziksel aktivite düzeylerinin elektronik ortamda tespit ve analizi
Electronic detection and analysis of physical activity levels of individuals exercising in the outdoor sports fields in the city park
- Tez No: 414982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖÇALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı; Kırıkkale İl Merkezindeki Belediyenin park ve bahçelerindeki açık spor alanlarının (yürüyüş yolları ve spor aletleri) yapılan sportif faaliyetler açısından değerlendirilmesi. yeterli olup olmadığını, yürüyüş ve spor aletlerindeki enerji tüketimleri arasındaki farkın tespiti, bu alanlarda spor yapan bireylerin görüş, istek ve önerini tespit etmek üzerinde yapılmıştır. Enerji tüketim değerleri, egzersiz şiddeti, kronik rahatsızlık, BKİ, spor yapma amacı, sigara kullanımı, meslek gibi değişkenler karşılaştırmalı olarak belirlenmiştir. Ortalama yaş değeri 43,32±14,13 yıl, boy 160,21±8,10 cm, 78,01±13,69 kg olan 99 gönüllü denek ile çalışma yapılmıştır. Deneklere ait egzersiz verileri toplanmıştır. Yapılan egzersizden yürüyüş ve spor aletleri olarak iki ayrı egzersiz enerji tüketimi, şiddeti, süresi, MET değeri alınmıştır. Ölçümler spor alanında (yoğun olduğu saatler 06.00-10.00 ile 15.00-19.00) aralıksız 15 gün süre ile 06.00 ile 19.00 saatleri arasında yapılmış ve spor yapmaya gelen bireylerle görüşülmüştür. Spor yapmaya kendi iradesi ile gelen kişiler metabolik holter cihazı, hassas terazi ve elektronik boy ölçer ile veri toplanmıştır. Bulgular: Toplam egzersiz süresi, toplam MET, toplam atılan adım, toplam enerji tüketimi, dakikada atılan adım sayısı normal dağılım göstermemiştir. Bu yüzden parametrik olmayan test yöntemleri uygulanmıştır. Deneklerin egzersiz gün sayısı ortalaması 4.17 gün olarak çıkmıştır. Deneklerin BKİ ortalamaları 30,50 çıkmıştır. Bu değer literatür çerçevesinde obezitenin alt sınırına işaret etmektedir. Deneklerin, kronik rahatsızlıkları ile ilgili soruya verdikleri cevaplardan, 17'si tansiyon, 10'u şeker, 7'si kolestrol, 6'sı astım diye devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate sporting activities have been done in outdoor sports fields (walking path and sports equipment) in Kırıkkale city center. To evaluate municipal outdoor sports fields' effectiveness; energy consumption level between the people who use walking path and the people who use sports equipment have been measured and opinions of the people have been taken. Energy consumption level, the intensity of the workout, chronic ailments, body mass index (BMI), purpose of doing workout, smoking and job variables have been compared. The study was conducted with 99 volunteer people with mean age of 43.32±14.13 year, height of 160.21±8.10 cm and weight of 78.01±13.69 kg. Exercise data were collected from the sample. Exercises were categorized as walking and exercises with sports equipment. Energy consumption, intensity, duration and MET were collected separately. Measurements were conducted between 6:00 and 10:00 in the morning and 15:00 and 19:00 in the afternoon during continuous 15 days. Metabolic holter, precision scales and electronic height gauge were used for measurement. Also interviews were conducted with the people who attended to the study. Findings: Total exercise time, total MET, total steps, total energy consumption and the number of the steps taken in minute have not normally distributed. Therefore, non-parametric statistical techniques were used. Mean of the exercise day of the sample was 4.17 and BMI was 30.50. The value of BMI is pointed lower limit of obesity in the literature. Answers of the sample about their chronic ailments was resulted with 17 blood pressure, 10 diabetes and 6 asthma.