Bedensel engelli bireylerin açık alanlardaki fitness aletlerinin kullanımına ilişkin görüşlerinin araştırılması
Investigation of the opinions of physically disabled individuals on the USE of fitness equipment in open spaces
- Tez No: 809591
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde sağlıklı yaşam hizmetlerinin önemi günden güne genişlemektedir. Bu bağlamda belediyeye ait yerel yönetimler şehir merkezlerinde spor sahaları, yürüyüş alanları ve rekreasyon alanları gibi yatırımlar yapmaktadır. Nitekim bu alanların oluşturulması şüphesiz toplumun her kesimine uygun yapıda olması planlanmaktadır. Bu planlamalar yapılırken toplumumuzda var olan bedensel engelli bireylerin faydalanabileceği şekilde dizayn edilmesi oldukça önemli bir husustur. Bu araştırmanın amacı bedensel engelli bireylerin açık alanlardaki fitness aletlerinin kullanımına ilişkin görüşlerin incelenmesidir. Araştırma grubunu kolay ulaşılabilirlik ve gönüllülük ilkesi dikkate alınarak Samsun ilinde bedensel engelli bireyler için tasarlanmış parklarda egzersiz aletlerini düzenli olarak kullanma seçki kriteriyle, yaş aralığı 18 yaş üstü olan 15 erkek 15 kadın olmak üzere farklı düzeylerde bedensel engelli olan toplamda 30 katılımcıdan oluşmuştur. Yöntem kısmında nitel veri toplama tekniği kullanılan bu araştırmada, veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler kodlar ve temalar ile tablolaştırılmış ayrıca doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Çalışmamızda bulgular kısmına bakıldığında bedensel engelli bireylerin rekreasyonel alanlarda egzersiz yaptıklarında kendilerine olan özgüvenin arttığını ve sosyalleştiklerini dile getirmişlerdir bunun yanında birtakım zorluklar ile karşılaştıkları sonucuna ulaşılmıştır; bunlar egzersiz aletlerinin yetersizliği, ulaşım ve erişim gibi birtakım zorluklardır. Sonuç olarak rekreasyon alanlarında egzersiz yapan bedensel engelli bireyleri olumlu yönde etkilediği ve destekleyici olduğu ancak bazı zorluklarda yaşandığı ve bu zorlukların aşılması bedensel engelli bireylerin bu alanların kullanımında destekleyici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of healthy living services is expanding day by day. In this context, local governments belonging to the municipality make investments such as sports fields, walking areas and recreation areas in city centers. As a matter of fact, the creation of these areas is undoubtedly planned to be suitable for all segments of the society. While these plans are being made, it is very important to design them in a way that physically disabled individuals in our society can benefit from. The aim of this research is to examine the views of physically disabled individuals on the use of fitness equipment in open spaces. The research group consisted of a total of 30 participants with different levels of physical disability, 15 men and 15 women, whose age range was over 18, with the selection criterion of regularly using the exercise equipment in the parks designed for physically disabled individuals in Samsun, taking into account the principle of easy accessibility and voluntariness. In this study, in which qualitative data collection technique was used in our study in the method part, the data were collected with a semi-structured interview form. The data obtained were tabulated with codes and themes, and direct quotations were included. When we look at the findings part of our study, they stated that when physically disabled individuals exercise in recreational areas, their self-confidence increases and they become socialized. these are difficulties in terms of transportation and access. As a result, it is thought that physically disabled individuals who exercise in recreational areas positively affect and are supportive, but they experience some difficulties and overcoming these difficulties will be supportive in the use of these areas.