2010-2014 yılları arasında hematoloji kliniğimizde rituksimab tedavisi alan hastalarda hepatit-b enfeksiyonu serokonversiyonu'nun değerlendirilmesi
The evaluation of hepatitis-b infection seroconversion in patients who has rituksimab treatment in OUR hematology clinic between the years 2010-2014
  1. Tez No: 462420
  2. Yazar: İLYAS ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Anti-CD 20 monoklonal antikor olan Rituksimab, hematolojik malignitelerin tedavisinde sık kullanılan ajanlardan birisidir. Rituksimab kullanımı sonrası Hepatit enfeksiyon reaktivasyonunda artış olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada 2010-2014 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Hematoloji Kliniğinde çeşitli hematolojik tanılar ile Rituksimab içeren farklı rejimler ile tedavi edilen hastalarda tedavi sonrası en az bir yıllık izlem süresi sonunda Hepatit B enfeksiyonu serokonversiyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Kliniğimizde Rituksimab tedavisi alan hastalar Hepatit B enfeksiyonu serokonversiyonu açısından değerlendirildi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, tanıları, almış oldukları ana tedavi protokolü, kaç kür Rituksimab tedavisi aldığı, tedavi öncesi ALT/AST/HBsAg/anti-HBS/HBcAb/HBV-DNA düzeyleri ve tedavi sonrası en az bir yıllık izlem süresi sonrası ALT/AST/HBsAg/anti-HBS/HBcAb/HBV-DNA düzeyleri, tanıları ile HBV serokonversiyonu ve almış oldukları ana tedavi protokolü ile HBV serokonversiyonu arasındaki ilişki incelendi. Tedavi sonrası en az bir yıllık izlem süresi tamamlanmayanlar, tedavi öncesi HBsAg(+) olması nedeniyle Rituksimab dışı tedaviler tercih edilmiş olanlar ve sonucu olumsuz etkileyebilecek ek malignitesi olanlar çalışma dışı bırakıldı. Veriler hastane otomasyon sisteminden ve hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Veriler sayı ve yüzde olarak sunuldu. İstatistiksel analizler için Pearson kikare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The anti-CD 20 monoclonal antibody Rituksimab is one of the most used agents for treatment of hematological malignancies. It is known that there is an increase in reactivation of hepatitis infection after using Rituksimab. In this study we aimed to evaluate the Hepatitis-B infection seroconversion in patients who has treated with different regimens containing Rituksimab in our Hematology Clinic with varios hematological diagnosis between the years 2010-2014 at least end of the one year follow up period after treatment. Material and Method: We evaluated Hepatitis-B infection seroconversion in patients who has Rituksimab treatment in Hematology Clinic between the years 2010-2014 in our study. We studied about patients genders, ages, diagnosis, main treatment protocol they received, how many cycles of Rituksimab treatment they take, pretreatment level of ALT/AST/HBsAg/anti-HBs/HBcAb/HBV-DNA and at least end of the one year follow up period after the treatment level of ALT/AST/HBsAg/anti-HBs/HBcAb/HBV-DNA, correlation between diagnosis with HBV seroconversion and correlation between main treatment protocol they received with HBV seroconversion. We excluded the patients who doesn't completed the at least one year follow up period, those who has treated with non-Rituksimab regimens because of exists of the pretreatment HBsAg(+) and those who has additional malignancies that may affect the result of the study adversly. We reached to data from hospital automation system and patients files retrospectively. Data was presented as number and percentage. Pearson chi-square tests was used for statistycal analysis.