Multipl miyelom hastalarında tanı anında lenfosit sayı ve nötrofil lenfosit oranının ortalama sağ kalıma etkisinin değerlendirilmesi
Prediction of survival using absolute lymphocyte count and neuthrophil/lymphocyte ratio for newly diagnosed patients with multiple myeloma
- Tez No: 462419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Multipl Miyelom (MM), dünya çapında en sık görülen ikinci hematolojik malignitedir. Bu nedenle takip ve tedavinin planlanmasında Revize Edilmiş Uluslararası Evreleme Sistemi (Revised-International Staging System, R-ISS), böbrek fonksiyonları, sitogenetik ve ekstramedüller plazmasitom (EMP) gibi prognostik faktörlerin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada MM hastalarının tanı anındaki mutlak lenfosit sayısının, mutlak nötrofil sayısının, nötrofil lenfosit oranının ve eritrosit dağılım aralığının (RDW) ortalama 5 yıllık sağ kalıma etkisinin olup olmayacağı değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Hematoloji Bilim Dalı'nca 01 Ocak 2000 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arasında tanı alarak takip edilen MM hastaları çalışmaya alındı. Ek malignitesi olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Bu çalışmada hastaların tanı anındaki tam kan sayımı parametreleri (mutlak lenfosit, mutlak nötrofil sayısı ve RDW) ve bazı rutin biyokimya parametreleri (serum kalsiyum, serum kreatinin, β-2 mikroglobülin, vs.) değerlendirildi. Nötrofil lenfosit oranları tam kan sayımı sonuçlarına göre hesaplandı. Toplam sağ kalım süresi tanı anından ölüm (nedeni ne olursa olsun) anına kadar olan süre olarak alındı. Verilerin analizinde SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programı kullanıldı. Veriler sayı, yüzde, ortanca, ortalama, standart sapma ve standart hata olarak sunulmuşdu. İstatistiksel analizler için Kaplan-Meier yaşam analizi (Kaplan & Meier, 1958), Log Rank test ve ROC-Curve metodları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Prediction of Survival Using Absolute Lymphocyte Count and Neuthrophil/Lymphocyte Ratio For Newly Diagnosed Patients With Multiple Myeloma Purpose: Multiple Myeloma (MM), is second most common hematologic malignancy worldwide. Evaluations of prognostic factors such as Revised-International Staging System (ISS), renal functions, cytogenetic and extrameduller plasmasitoma (EMP) are important for maintenance and treatment. In our study, we review impacts of Absolute Lymphocyte Count (ALC), Absolute Neuthrophil Count (ANC), Neuthrophil/Lymphocyte Ratio (NLR) and Red Cell Distribution Width (RDW) to 5-year-survival for newly diagnosed patients with MM. Material and Method: Our study included 40 patients who was newly diagnosed Multiple Myeloma and followed by Ataturk University Medical Research Hospital Department of Internal Medicine between January 2000 to December 2010. Patients, who had extra malignancy was excluded from the study. We review baseline complete blood count (CBC) parameters (lymphocyte count, neuthrophil count and red cell distribution width) and some routine biochemistry parameters (calcium, creatinin, β-2 microglobulin, etc.). Neuthrophil Lymphocyte Ratio (NLR) was calculated using data obtained from the CBC count. Overall survival (OS) was defined as the time from diagnosis to death as a result of any cause. Statistical analyses were performed using SPSS software (Version 20.0). Parameters served numeric, percentage, median, mean and standart deviation. Kaplan and Meier (Kaplan & Meier, 1958), Log Rank test and ROC-Curve used for statistical analysis. Findings: In our study there were 27 (67.5%) males and 13 (32.5%) females. The average age of all patients was 68.4 ± 8.98 (range, 51 - 89), in male group 68.04 ± 7.87 (range, 52-83) and in female group 69.15 ± 11.27 (range, 51-89). ISS score distribution proportion was for score 1 17.5%, for score 2 %45 and for score 3 37.5%. 26 (65 %) patients died during follow-up. Five-year survival rate for all patients was 42.5%; for male patients was 40.7% and for females was 46.15%. Gender matched overall survival compared with Kaplan and Meier; analysis was significantly similar (p=0.612). Firstly, evaluation effects of age, absolute lymphocyte count (ALS), absolute neutrophil count (ANC), neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and erythrocyte distribution range (RDW) on survival we calculate cut-off values for each parameter with ROC Curve method. Then the cut-off values analysed with Kaplan-Meier survival analysis.