Kalp yetmezlikli hastalarda vitamin D replasmanının altı dakika yürüme testi ve ekokariyografik parametreler üzerine etkisi
Effect of vitamin D replacement in patients with heart failure on six minute walking test and echocardiographic parameters
- Tez No: 462421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED HAKAN TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Kalp yetmezlikli hastalarda 25(OH) vitamin D eksikliği yüksek oranda görülmektedir. Yetersiz Vitamin D seviyesi, zayıf egzersiz toleransına neden olacak şekilde kronik inflamasyon ve iskeletsel miyopatiye yol açar. Çalışmamızda sistolik kalp yetmezlikli hastalara vitamin D replasmanının egzersiz toleransı ve ekokardiyografik parametreler üzerine olan etkilerini değerlendirdik. Metot: 25(OH) vitamin D seviyesi 20 ng/ml'nin altında olan NYHA Sınıf II veya Sınıf III sistolik kalp yetmezliği olan 54 hastaya total doz 300.000 IU olacak şekilde tedavi başlangıcında ve 10 hafta sonra 150.000 IU kolekalsiferol verildi. Takip süresince hastaların rutin medikal tedavileri değiştirilmeksizin devam ettirildi. Altı dakika yürüme testi, ekokardiyografik ölçümler ve biyokimyasal ölçümler tedavi başlangıcında ve 20 hafta sonra yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The prevalence of 25-hydroxyvitamin D deficiency in heart failure patients is high. Insufficient vitamin D levels lead to chronic inflammation and skeletal myopathy, resulting in poor exercise tolerance. We aimed to evaluate vitamin D supplementation in patients with systolic heart failure and its effect on exercise tolerance and echocardiographic parameters. Method: 150.000 IU of cholecalciferol were given at the beginning of treatment and 10 weeks later, with a total dose of 300.000 IU for NYHA class II or class III systolic heart failure 54 patients with 25-hydroxyvitamin D level below 20 ng/dl. During the follow-up, the patient's routine medical treatment was countinued without changing. Six minute walking test, echocardiographic measurements and biochemical measurements were made at baseline and 20 weeks.