Lomber radikülopatili hastalarda yüksek yoğunluklu lazer tedavisi (hilterapi) etkinliğinin tens ve us kombinasyonu ile karşılaştırılması
Comparison of high-intensity laser therapy and combination of tens and ultrasound treatment in the patients with lumbar radiculopathy
- Tez No: 462432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAİKAN BÜYÜKAVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Lomber radikülopatili hastalarda yüksek yoğunluklu lazer tedavisi (hilterapi) ile TENS ve US kombine tedavisinin ağrı, fonksiyonellik üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD polikliniğine başvuran, en az 4 haftadır mekanik bel ağrısı ve/veya herhangi bir bacağa yayılan ağrısı olan ve radyolojik olarak lomber MRG ile disk herniasyonu doğrulanmış 54 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışma prospektif, randomize, tek kör olarak tasarlandı. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. İlk gruba 2 hafta (haftada 5 gün toplam 10 seans) süre ile hot pack, TENS, ultrason tedavisi, ikinci gruba 2 hafta (haftada 5 gün toplam 10 seans) süre ile 20 dakika süre ile hot pack ve 10 dk süre ile yüksek yoğunluklu lazer tedavisi uygulandı. Her iki gruba fizyoterapist eşliğinde haftada 5 gün olacak şekilde toplam 10 seans, 3 set halinde 10 tekrarlı egzersiz programı verildi. Egzersiz programı abdominal kasları güçlendirme egzersizleri ve lomber stabilizasyon egzersizlerini içermekteydi. Hastalar tedavi sonrası ve 1. ayda kontrole çağrıldı. Ağrı için Visuel Analog Skala (VAS) ve fonksiyonel değerlendirme için Modifiye Oswestry Skalası kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 54 hasta (36 kadın ve 28 erkek, 19-64 yaş arası, ortalama yaş 51.7±11.5) dâhil edildi. Her iki grupta tedavi sonrası ölçümlerde tüm parametrelerde istatiksel olarak anlamlı değişiklik tespit edildi. Gruplar arası karşılaştırmada ise TENS ve US kombine tedavisinin yüksek yoğunluklu lazer tedavisine göre tedavi öncesi (TÖ) baz alındığında hem tedavi sonrası (TS) hem de 1. ay değerlendirmesinde Visuel Analog Skalası ve Oswestry değerlerinde anlamlı oranda daha fazla azalma sağladığı görüldü. Sonuç: Lomber radikülopatide TENS+US kombine tedavisi yüksek yoğunluklu lazer tedavisine kıyasla ağrı ve fonksiyonel skalalar üzerine istatistiksel açıdan anlamlı oranda etkili bir yöntemdir. Çalışmamızda mevcut tedavilerin kısa süreli etkinliği değerlendirildiği için yüksek yoğunluklu lazerin uzun dönem etkilerinin değerlendirildiği yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of the study was to compare the effects of High-Intensity Laser Therapy and combination of TENS and Ultrasound treatment on the pain and functionality in the patients with lumbar radiculopathy. Material and methods. The randomized study included 54 patients divided into two groups of 27 patients who diagnosed as lumbar radiculopathy with lumbar MRI findings. The study was designed as a prospective, randomized, single blind study. Patients were randomly assigned into two groups and received 10 treatment sessions of combination of Hot pack+TENS+US and exercise, Hot pack+HILT and exercise over a period of 2 consecutive weeks. A total of 10 sessions, 3 sets of 10 repetitive exercise programs for 5 days per week were given in the presence of a physiotherapist. Exercise program consisted of strengthening and lumbar stabilisation exercises. The outcomes measured were pain level measured by visual analog scale (VAS) and disability quantified by OSTWESTRY at the end of the therapy and 4 weeks later. Results. Our study included 54 patients (36 women and 28 men, aged 19-64 years, mean age 51.7±11.5). At the end of the 2-week intervention, participants in the HILT group showed a significantly greater decrease in pain than participants in the TENS+US therapy group. Statistically significant differences in change in pain and functionality (VAS and OSTWESTRY scores) were observed after 10 treatment sessions for participants in the HILT group compared with participants in the TENS+US therapy group. Conclusion. The results showed that HILT and TENS+US combined with exercise were effective treatment modalities in decreasing the VAS and OSTWESTRY scores at the end of the therapy and 4 weeks later. TENS+US combined with exercises was more effective than HILT combined with exercise.