Konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda büyümenin değerlendirilmesi
Evaluation of growth in children with congenital heart disease
- Tez No: 462433
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMŞİT KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
AMAÇ: Konjenital kalp hastalıklarının (KKH) insidansı 1000 canlı doğumda yaklaşık olarak 8-10 civarındadır. Büyüme geriliği konjenital kalp hastalıklarının iyi bilinen bir komplikasyonu olup, hala KKH'lı çocuklarda önemli bir problem olmaya devam etmektedir. Bu hastalardaki büyüme geriliği, düzeltme ameliyatlarında gecikmeye ve ameliyat sonrası morbiditede risk artışına neden olmaktadır. Bu tür hastalarda, yetersiz kalori alımı, artmış enerji ihtiyacı, malabsorbsiyon, hastalık şiddeti ve hipoksi büyüme yetersizliğinde en önemli büyüme geriliği nedenleridir. Bununla birlikte yetersiz büyümeyle ilgili mekanizmalar hala tartışmalıdır. Bu çalışmamızın amacı KKH'lı çocukların büyüme göstergesi olan yaşa göre ağırlık, yaşa göre boy ve boya göre ağırlık z skorları ile KKH arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. OLGULAR VE YÖNTEM: Çalışmaya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Kardiyoloji Bölümü'ne Ocak 2013 - Haziran 2016 tarihleri arasında başvuran yaşları 1 ay-18 yaş arasında değişen (ortanca 30 ay) 336 konjenital kalp hastalığı olan olgu dahil edildi. Ek doğumsal malformasyon, dismorfik sendrom, kromozomal hastalık, ciddi enfeksiyon, hipotiroidi ve büyüme gelişme geriliğine neden olabilecek benzer bozuklukları bulunan çocuklar çalışmaya alınmadı. Tüm hastaların boy ve ağırlık ölçümleri yapıldı, hastaların boy, ağırlık ve boya göre ağırlık SDS (z skoru) değerleri hesaplandı. BULGULAR: Çalışmamızda yer alan 336 hastanın 232(%69) tanesi soldan sağa şantlı, 48(%14,3) tanesi siyanotik, 56(%16,7) tanesi obsrüktif KKH sahipti. Soldan sağa şantlı hastaların 67(%29,8)'sinin, siyanotik hastaların 28(%58,3)'inin, obstrüktif hastaların 119(%36,2)'unun boy SDS değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The incidence of congenital heart disease (CHD) varies from about 8/1,000 to 10/1,000 live births. Growth failure is a well-recognized complication of congenital heart disease (CHD) and still an important problem for children with CHD. Growth failure in these children cause delay in surgical correction and increased risk of morbidity postoperatively. Inadequate caloric intake, increased energy requirements, malabsorption, severity of disease and hypoxia appears to be the most important factors in growth failure of CHD. However, underlying mechanisms of growth failure is still controversial. The purpose of this study was to evaluate the correlation between anthropometric measures of children with congenital heart disease with weight/age, height/age and weight/height z-scores that represent their growth indicators. Patients and Methods: 336 children with congenital heart disease, aged 1 month-18 years (mean 30 months) old who applied to the Inonu University Medical Faculty Department of Pediatric Cardiology between January 2013- June 2016 were evaluated. Patients with congenital malformations, dysmorphic syndromes, chromosomal diseases, serious infections, hypothyroidism and additional illness causing growth retardation were excluded. We measured the height and weight of all patients, and calculated height/age, weight/age, and weight/height z-scores. Results: Of the 336 patients evaluted, 232(%69) patients had left to right shunt heart disease, 48(%14,3) patients had cyanotic and 56(%16,7) patients had obstructive congenital heart disease. 67(%29,8) patients of the left to right congenital heart disease group, 28(%58,3) patients of the cyanotic heart disease group and 119(%36,2) patients of obstructive congenital heart disease group had heiht/age z-scores under -2. 66(%28,9) patients of the left to right shunt congenital heart disase group, 23(%47,9) patients of the cyanotic congenital heart disease group and 107(%32,3) patients of obstructive congenital heart disease group had weight/age z-scores under -2. 26(%18,2) patients of the left to right shunt congenital heart disase group, 7(%16,7) patients of the cyanotic heart disease group and 7(%18,9 ) patients of obstructive congenital heart disease group had weight/height z-score under -2. Conclusion: Cardiovascular malformations is a common type of congenital malformations. Growth restriction remains an ongoing problem in children with CHD. Nutritional screening from diagnosis may detect growth faltering, improve access to early nutrition intervention, and improve patient outcomes. Key Words; Congenital heart disease, growth failure.