İteratif rekonstrüksiyonun koroner bilgisayarlı tomografi anjiyografi tetkikinde görüntü kalitesine ve değerlendirilebilen koroner arter segment sayısına etkisinin araştırılması
The assessment of iterative reconstruction impact on diagnostic image quality, as well as demonstration of the entire coronary artery segments in coronary CT angiography, Hacettepe University, Faculty of Medicine, Department of radiology
- Tez No: 462454
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY HAZIROLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Abdullayev E, İteratif rekonstrüksiyonun koroner bilgisayarlı tomografi anjiyografi tetkikinde görüntü kalitesine ve değerlendirilebilen koroner arter segment sayısına etkisinin araştırılması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyoloji Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2017. Amacımız Koroner Bilgisayarlı Tomografi (BT) anjiyografi tetkiki sırasında koroner arterlerin ve segmental dallarının değerlendirilmesi, ayrıca gürültü, sinyal-gürültü oranı (SGO) ve kontrast-gürültü oranı (KGO) değerleri açısından standart Filtrelenmiş Geri Projeksiyon (FGP) ve İmaj Alanında İteratif Rekonstrüksiyon (İRİS) yazılımlarının karşılaştırılması ve İRİS'in görüntü kalitesine etkisini tespit etmektir. Bu amaçla prospektif olarak yaptığımız çalışmamızda, farklı sebeplerden baş vuran ve EKG-tetiklemeli Dual BT sisteminde kardiak BT anjiyografi çekilen 250 hastanın prospektif ve retrospektif EKG tetikleme ile elde olunan koroner BT anjiyografi tetkikleri gürültü, SGO, KGO ve koroner arter segmental dallarının görüntü kalitesi bakımından her iki rekonstrüksiyon algoritmasında (FGP ve İRİS) aynı yerlerden ölçümler yapılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın ana konusu olmamakla birlikte İRİS'in radyasyon dozunun azaltılmasında da önemli etkisinin olduğunu çalışma sırasında dikkatimizi çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdullayev E, The Assessment of Iterative Reconstruction Impact on Diagnostic Image Quality, as well as Demonstration of the Entire Coronary Artery Segments in Coronary CT Angiography, Hacettepe University, Faculty Of Medicine, Department Of Radiology, Thesis In Radiology, Ankara, 2017. Our objectives is determine the effect of“Iterative Reconstruction in Image Space”(IRIS) on image quality by comparing Noise, signal-to-noise ratio (SNR), contrast-to-noise ratio (CNR) of standard filtered back projection (FBP) and IRIS algorithm when evaluating coronary arteries and segmental branches during coronary computed tomographic (CT) angiography. Our prospective study population consisted of 250 consecutive patients who underwent coronary CTA for different reasons. Cardiac CT angiography was performed on a dual-source CT with retrospective ECG-gating and prospective ECG-triggering. Comparisons of paired results between FBP and IRIS images were analyzed in terms of image quality in coronary artery segmental branches. Noise, signal-to-noise ratio (SNR), contrast-to-noise ratio (CNR) were obtained using the repeated measures from the same locations in both recontractions. Even though it was not the main goal of our study, the effect of dose reduction was also observed in our study.