I-123 ile kardiyak görüntülerinde üçlü enerji pencere düzeltme yönteminin (TEW) etkisi
The effect of triple energy window correction method (TEW) in cardiac images with I-123
  1. Tez No: 682764
  2. Yazar: MELEK CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARADENİZ, PROF. DR. GAMZE ÇAPA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Teknesyum-99m (Tc-99m) ve İyot-123 (I-123), nükleer tıpta tanısal inceleme amacıyla kullanılan radyonüklidlerdir. Tc-99m'in, Compton etkileşimleri ile saçılmış fotonlarının görüntüleme sistemine hatalı bilgi taşıması, görüntü kalitesini etkileyen bir faktördür. Benzer olarak I-123 görüntülemede, yüksek enerjili fotonların saçılmaları da görüntü kalitesini etkileyebilmektedir. DEW (Dual Energy Window) ve TEW (Tripple Energy Window) saçılma düzeltme yöntemleri, saçılan fotonların sebep olduğu görüntü kusurlarının iyileştirilmesi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Sunulan araştırmada; Tc-99m ve I-123 kaynakları ile alınan planar/SPECT görüntülerine, DEW ve TEW saçılma düzeltme yöntemleri uygulanmış ve bu yöntemlerin etkinliği; hem nitel hem de görüntü kalite parametreleri (kontrast, sinyal/gürültü oranı ve uzaysal rezulasyon) açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada, GE Healthcare marka Optima NM/CT 640 serili LEHR, MEGP, HEGP kolimatörlü gama kamera sistemi ile farklı Tc-99m/I-123 aktivitesi içeren küresel, çizgisel kaynak ve kardiyak fantomun planar ve SPECT görüntüleri alınmıştır. Tc-99m ve I-123 ile alınan SPECT görüntülerinin, iteratif yöntem ile rekonstrüksiyonu yapılmıştır. Planar ve SPECT görüntülemede, gerek Tc-99m gerekse I-123 fantom görüntülerine uygulanan DEW ve TEW saçılma düzeltme yöntemlerinin, değişen oranlarda görüntüyü iyileştirdiği ortaya çıkmış ve bu yöntemlerin etkisi hem nitel hem nicel açıdan başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Technetium-99m (Tc-99m) and Iodine-123 (I-123) are radionuclides used for diagnostic examination in nuclear medicine. The fact that the photons scattered by the Compton interactions of the Tc-99m carry incorrect information to the imaging system is a factor affecting the image quality. Similarly, in I-123 imaging, scattering of high energy photons can also affect image quality. DEW (Dual Energy Window) and TEW (Tripple Energy Window) scatter correction methods are widely used to improve image defects caused by scattered photons. In the presented research; DEW and TEW scattering correction methods were applied to the planar/SPECT images taken with Tc-99m and I-123 sources and the effectiveness of these methods; evaluated in terms of both qualitative and image quality parameters (contrast, signal-to-noise ratio and spatial resolution). In the research, planar and SPECT images of spherical, line source and cardiac phantom containing different Tc-99m/I-123 activity were taken with GE Healthcare brand Optima NM/CT 640 series LEHR, MEGP, HEGP collimator gamma camera system. SPECT images taken with Tc-99m and I-123 were reconstructed by iterative method. In planar and SPECT imaging, DEW and TEW scatter correction methods applied to both Tc-99m and I-123 phantom images were found to improve the image at varying rates, and the effects of these methods were found to be successful both qualitatively and quantitatively.