Radyoterapi uygulanmış Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırması derece 2 ve derece 3 glial tümörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of irradiated World Health Organisation grade II and III glial tumors
- Tez No: 462464
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH FARUK ZORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Onkoloji, Neurosurgery, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Derece 2 ve derece 3 glial tümörler diğer erişkin malignitelerine göre genç yaşta ortaya çıkar ve bu nedenle etkiledikleri bireylerin yaşam sürelerinde belirgin kısalma yaratabilirler. Derece 2 glial tümörler doğaları gereği yavaş prolifere oldukları için uzun yıllar takip gerektirirler. Derece 3 glial tümörlere görece daha az tanı konduğundan araştırmalarda genelde derece 4 glial tümörler ile birlikte incelenmektedirler. Bu retrospektif çalışmada her iki hastalığın da kendisine has seyrini ve prognostik faktörleri inceledik. Anabilim dalımızda radyoterapi uygulanmış olan 368 derece 2 ve derece 3 glial tümör tanılı hastanın ortanca 53 aylık (3 - 376 ay) takiplerine ait kayıtlara ulaşıldı. Radyoterapi anında 198 hastanın derece 2; 170 hastanın derece 3 tümörü blunmaktaydı. Hastalarımızın sağkalımları ve sağkalıma etkili prognostik faktörler analiz edildi. Derece 2 tümörler için oligodendroglial histolojiye sahip olmanın, epileptik nöbet şikayetinin olmasının, tanı yaşının 55'in altında olmasının, tanı anındaki tümör boyutunun, sol temporal lobda tutulumun, yapılan operasyonun genişliğinin, tanıdan itibaren genel sağkalımla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Radyoterapiden itibaren genel sağkalıma olumlu etkili faktörler arasında oligodendroglial histolojiye sahip olmanın, kadın cinsiyetin, tanı yaşının 55'in altında olmasının, epilepsi şikayeti varlığının, performans durumunun iyi olmasının, sol temporal lobda tutulum olmamasının ve talamik tutulum olmamasının bulunduğu görülmüştür. Derece 2 vakalar için progresyonsuz sağkalımla ilişkili faktörler arasında oligodendroglial histolojinin, tanı yaşının 55'in altında olmasının, tümör boyutunun 6 cm ve üzerinde olmasının, epileptik nöbet şikayetinin, performans durumunun iyi olmasının, IDH1 pozitifliğinin, talamusta tutulum olmasının, sol temporal lobda tutulumun, bulantı kusma şikayetinin ve kognitif defisit varlığının olduğu saptanmıştır. Derece 3 glial tümörler için oligodendroglial histolojiye sahip olmanın, tanı yaşının 55'in altında olmasının, tümör boyutunun 6 cm ve üzerinde olmasının, IDH1 pozitifliğinin, talamik tutulum olmasının tanıdan itibaren genel sağkalım ile ilişkili olduğu görülmüştür. Radyoterapiden itibaren genel sağkalım ile oligodendroglial histolojiye sahip olmanın, tanı yaşının 55'in altında olmasının, tümör boyutunun 6 cm ve üzerinde olmasının, IDH1 pozitifliğinin, talamusta tutulum varlığının ve gliomatosis serebri varlığının ilişkili olduğu izlenmiştir. Oligodendroglial histolojiye sahip olmanın, tanı yaşının 55'in altında olmasının, talamusta tutulum olmasının ve gliomatosis serebri varlığının da progresyonsuz sağkalım üzerine etkili olduğu görülmüştür. Otuz altı hasta tanı anında 18 yaş altında olup pediatrik hastalar olarak gruplandırılmıştır. Tanı anında 19'unun tümörü derece 2 olarak, geri kalan 17'sinin tümörü ise derece 3 olarak sınıflandırılmıştır. Pediatrik vakalar için sağkalıma etkiyen faktörler araştırılmış ve kısıtlı hasta populasyonumuzda sağkalım ile en anlamlı ilişkinin tümör boyutu ile olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Grade 2 and grade 3 glial tumors occur in relatively younger individuals thus result in significant life years lost in affected patients. Grade 2 glial tumors proliferate slowly, requiring long years of follow up. Grade 3 tumors are relatively less common among glial tumors and grouped with grade 4 glial tumors in research studies. In this retrospective study course and prognostic factors of both grade 2 and grade 3 glial tumors are investigated. 368 patients with these diagnoses who underwent radiotherapy in Hacettepe University Department of Radiation Oncology are identified and their medical records are examined. Median follow up time is 53 months (3 – 376 months). At the start of radiotherapy 198 patients were diagnosed with grade 2 glial tumors whereas 170 patients were diagnosed with grade 3 glial tumors. Survival times are calculated and prognostic factors that affect survival are analysed. Oligodendroglial histology, presence of epileptic seizures, age at diagnosis below 55 years, tumor size at diagnosis, left temporal tumor location, extent of resection are associated with overall survival since diagnosis for grade 2 glial tumors. Oligodendroglial histology, female gender, age at diagnosis below 55 years, presence of epileptic seizures, good performance status, tumoral sparing of left temporal lobe and tumoral sparing of thalamus are factors associated with better survival starting with radiotherapy in grade 2 tumors. Oligodendroglial histology, age at diagnosis below 55 years, tumor size above 59 mm, presence of epileptic seizures, good performance status, IDH1 positivity, infiltration of thalamus, infiltration of left temporal lobe, presence of nausea and vomiting and presence of cognitive impairment are associated with progression free survival for grade 2 glial tumors. For grade 3 glial tumors, oligodendroglial histology, age at diagnosis below 55 years, tumor size above 59 mm, IDH1 positivity, infiltration of thalamus are factors associated with overall survival since diagnosis. Tumor size above 59 mm, oligodendroglial histology, age at diagnosis below 55 years, IDH1 positivity, infiltration of thalamus, presence of gliomatosis cerebri are associated with overall survival starting with radiotherapy. Again for grade 3 tumors oligodendroglial histology, age at diagnosis below 55 years, infiltration of thalamus and gliomatosis cerebri are factors affecting progression free survival. 36 patients are under 18 years old at diagnosis and categorised as pediatric patients. At the time of diagnosis 19 of them were grouped as grade 2 whereas the remaining 17 children were gruped as grade 3 glial tumors. Factors affecting the course of pediatric grade 2 and grade 3 tumors are also investigated and tumor size has the most significant association with survival in our limited patient population.