Majör depresyonda duygu reaktivitesinin antidepresan tedavi ile değişimi
The effect of antidepressant treatment on emotional reactivity in major depressive disorder
- Tez No: 462463
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Antidepresan tedavilere hastaların %25-30'unun yetersiz yanıt vermesi, araştırmacıları tedavi sonlanımını öngörmeyi sağlayacak ipuçları üzerinde çalışmaya yöneltmiştir. Duygu işlemleme düzenekleri ile yapılan çalışmalar antidepresan tedavinin erken döneminde, klinik yanıt henüz ortaya çıkmadan saptanan değişikliklerin tedavi yanıtını öngörebildiğini göstermiştir. Duygu işlemlemenin bir bileşeni olan duygu reaktivitesi (DR), duygusal bir uyarana verilen hızlı ve kısa süreli yanıttır. Depresyon hastalarında DR'nin baskılandığını bildiren birçok çalışma olmasına rağmen antidepresan tedavilerle nasıl değiştiği iyi araştırılmamıştır. Çalışmamızda DR'nin antidepresan tedavi ile değişimini incelemek üzere hasta (n=30) ve sağlıklı kontroller (n=29) tedaviden önce ve tedavinin ikinci haftasında değerlendirilmiştir. Ek olarak hasta grubunun (n=13) ölçümleri tedavinin sekizinci haftasında tekrar edilmiştir. International Affective Picture System (IAPS)'dan seçilmiş 45 resim ile üç duygusal koşul (olumlu-nötr-olumsuz) oluşturulmuştur. Akustik uyaran ile irkilme tetiklenerek duygu ile değişen irkilme yanıtı (DDİ) değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların her resme verdikleri değerlik ve uyarılabilirlik puanları ile öznel deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan analizler hastaların irkilme yanıtlarının tedavinin başında ve ikinci haftasında kontrollerden farklı olarak duygusal koşuldan etkilenmediği ancak tedavinin ikinci ayında kontrollere benzer doğrusal bir örüntü ortaya çıkardığını göstermiştir. Katılımcı sayısının az olması bazal ölçümlerin tedavi yanıtını öngörmedeki katkısını incelememize olanak vermese de elimizdeki veriler DDİ'nin tedavi ile değişen durumsal bir özellik olduğunu ve tedavi yanıtını belirlemede kullanılabilecek bir belirteç olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
As 25-30% of major depression patients do not respond to the antidepressant treatments, researchers have focused on clues that can be used to predict the antidepressant response. Studies that involve tasks of emotional processing, reveal promising results in terms of detecting the changes related to treatment even in the first week and they suggest that these early changes may predict antidepressant response. Emotional reactivity (ER) is a fast and short lived response to an emotional stimulus. There are many reports that showed the inhibition of ER in depressed patients but the studies which have investigated the relationship of the treatment and ER is scarce. In this study, we aimed to assess the change of ER during antidepressant treatment. The patients (n=30) and the healthy controls (n=29) were evaluated before the treatment and two weeks after the treatment. The patient group (n=13) was evaluated for the third time in the eighth week of treatment. 45 pictures selected from International Affective Picture System (IAPS) to build the three conditions (positive-neutral- negative). The participants received acoustic stimuli to be evaluated with respect to emotion modulated startle (EMS) reflex. Besides the self reports of the patients in valance and arousability scores are collected to determine the subjective experience of patients. Analyses showed that the patients' startle reflexes are not affected by emotional stimuli in the beginning of the treatment and after two weeks. But in the eighth week the patients responses started to change with emotional stimuli and show a linear pattern among the three conditions, which is similar to healthy controls. Although the small number of the participants did not allowed us for assessing the relationship between EMS and treatment response, our results suggest that EMS can be a putative state dependent biomarker.