Karotid arter stentlenmesi sonrası gözlenen kan beyin bariyeri bozukluklarının incelenmesi
Evaluation of blood brain barrier disruption after carotid artery stenting
- Tez No: 462465
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM MURAT ARSAVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Serebral dolaşımdaki bozulmanın başlıca sebeplerinden olan karotid arter stenozuna yönelik karotid arter stentlenmesi işlemi günümüzde artan şekilde kullanılmaktadır. Çalışmamızda ciddi karotid arter stenozu olan semptomatik ve asemptomatik hastaların stentleme işlemine bağlı, önemli ve ön görülemeyen bir komplikasyon olan hiperperfüzyon sendromu ve bu sendrom ile ilişkili kan beyin bariyeri bozukluklarının manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki ile değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, prospektif olarak, yaklaşık 2 yıllık süre zarfında hastanemizde karotid arter stentlemesi yapılan hastalara işlem öncesinde ve sonrasında kan beyin ve kan retina bariyerlerinin bozukluğunun saptanmasına yönelik kraniyal MRG yapıldı. Kan beyin ve kan retina bariyeri bozukluğunun tespitine yönelik MRG'de post kontrast geç dönem FLAIR sekansları kullanıldı. Çalışmamıza dahil edilen toplam 43 hastanın 11 tanesinde stent öncesi kan beyin bariyeri hali hazırda bozuk olarak saptanmıştır; bu bulgu son 1 ay içerisinde inme hikayesi olan hastalarda anlamlı derecede daha fazla gözlenmiştir (p=0,033). İşlem sonrası yeni gelişen veya artış gösteren kan beyin bariyeri bozukluğu vakaların 22'sinde görülmüş olup, bu bulgu işlem sonrası MRG incelemesine kadar geçen süre ile ters orantılı bir ilişki göstermiştir (p=0,030). Kan retina bariyer bozukluğu işlem öncesi ve sonrası belirgin fark göstermeyip 11 hastada saptanmış ve anlamlı olarak diyabetik popülasyonda fazlalık göstermiştir (p=0,008). Hastaların %7'sinde hiperperfüzyon sendromu gelişmiş olup bu hastalarda kan beyin bariyeri bozukluğu MRG'de de saptanmıştır. Çalışmamız, karotid arter stentlenmesi işlemine bağlı olarak kan beyin bariyerinde bozulmanın sıklıkla meydana geldiğini, ancak bunun sıklıkla kötü sonlanım ile ilişkili olmayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the leading causes of impaired flow dynamics in cerebral circulation is carotid artery stenosis, where carotid artery stenting is increasingly performed to improve the situation. One major issue related to the procedure is hyperperfusion syndrome and the associated disturbances in blood brain barrier permeability. In this study, our aim was to evaluate the predictors of impaired blood brain barrier permeability on magnetic resonance imaging (MRI) among patients undergoing carotid artery stenting for symptomatic or asymptomatic carotid artery stenosis. For this purpose, clinical data, and pre- and post-procedure MRI was collected prospectively over a course 2 years in these patients. Blood brain and blood retina barrier integrity was specifically evaluated by post-contrast FLAIR sequences. We observed blood brain barrier disruption before the procedure in 11 out of 43 patients, and this feature was significiantly associated with history of ischemic cerebrovascular event within last 30 days (p=0.033). New-onset or increased blood brain barrier dysfunction was seen in 22 patients and this finding was inversely propotional with the timing of MRI after the procedure. Blood retina barrier dysfunction was observed in 11 patients and was related to history of diabetes mellitus (p=0.008). Hyperperfusion syndrome developed in 7% of our patients, all of whom also having evidence of blood brain dysfunction on MRI. Our study shows that blood brain barrier dysfunction may be seen frequently after carotid artery stenting, however this finding may not be associated with poor clinical outcome.