Futbolcularda sürekli ve aralıklı oynanan dar alan oyunlar sırasında fizyolojik yanıtlar ve teknik aktiviteler
Physiological responses and technical activities during continuous and interval small-sided games in soccer players
- Tez No: 462526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEKİN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolculara uygulanan sürekli ve aralıklı dar alan oyunlarının fizyolojik parametrelere ve teknik aksiyonlara etkisinin incelenmesidir.Araştırmaya 16 erkek amatör futbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır (Yaş; 22,37 ± 1,69 yıl, boy uzunluğu; 170,89 ± 5,96 cm ve vücut ağırlığı; 67,37 ± 7,47 kg). Denekler, Yo-Yo testi sonuçları ve antrenör görüşlerine göre 4'er kişilik 4 takıma ayrıldılar. 26 m genişliğinde ve 34 m uzunluğunda bir alanda aralıklı (ADO) ve sürekli dar alan (SDO) oyunu olmak üzere 2 farklı dar alan oyunu uygulanmıştır. ADO, 6'şar dk'lık 3 setten oluşan ve setler arası 3 dk dinlenmeyi içermiştir. SDO, dinlenme aralığı olmaksızın 18 dk sürekli yüklenmeyi içermiştir. Fizyolojik yanıtlar için kalp atım sayısı (KAS), algılanan eforun düzeyi (AED) ve kan laktat (LA) düzeyi ölçülmüştür. Teknik aksiyonlar için ise gol vuruşu, pas sayısı, olumlu pas sayısı, olumsuz pas sayısı, top kazanma, dribling, ikili mücadele ve topla oynama süresi değerlendirilmiştir. Teknik aksiyonların tespit edilmesinde Matball maç analizi programı yardımıyla bilgisayarlı notasyon analizi kullanılmıştır. Veri analizinde tekrarlı ölçümler için ANOVA, parametrik ve non parametrik ikili karşılaştırmalar uygulanmıştır. Dar alan oyunları sonrasında KAS, AED ve LA'nın anlamlı düzeyde artış göstermiştir (p < 0,05). KAS, AED ve LA'nın son test ortalamalarının ADO ve SDO arasında anlamlı farklılık göstermedikleri tespit edilmiştir (p > 0,05). Sürekli dar alan oyununda gerçekleştirilen gol vuruşu sayısı aralıklı dar alan oyunundan anlamlı düzeyde daha yüksektir (p < 0,05). Aralıklı dar alan oyunda gerçekleşen olumlu pas sayısı, dribling ve top kazanma sayısının sürekli dar alan oyunundan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p < 0,05). Toplam pas sayısı, olumsuz pas sayısı, ikili mücadele ve topla oynama süreleri dar alan oyunları arasında farklı bulunmamıştır (p > 0,05). Araştırmanın sonuçları, dar alan oyunları sonrasında KAS, AED ve LA'nın arttığını, aralıklı ve sürekli olarak uygulanan dar alan oyunlarının KAS, AED ve LA'da değişime neden olmadığı belirlenmiştir. Bu araştırmanın diğer bir sonucu ise ADO'da olumlu pas sayısı, dribling ve top kazanma sayısının daha yüksek olduğu, SDO'da ise oyuncuların daha fazla gol vuruşu gerçekleştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine effects of intermittent and continuous small-sided games (SSGs) on physiological and technical activities in soccer players. Sixteen male amateur soccer players volunteered to participate to this study (Mean age; 22.37 ± 1.69 year, height; 170.89 ± 5.96 cm and body mass; 67.37 ± 7.47 kg). Subjects were divided in 4 groups of 4 players according to the Yo-Yo test results and their coaches' comments. Four-a-side SSGs were used in a pitch size of 26 m X 34 m and 2 different small-sided games were used in this study. Intermittent SSG (ISSG) included a series of 3 bouts of 6 min duration with 3 min recovery between sets. Continuous SSG (CSSG) was a bout of 18 min duration with no recovery. Heart rate (HR), the rating of perceived exertion (RPE), and blood lactate concentration (LA) were measured as physical parameters and shoot on target, total pass, accurate pass, inaccurate pass, interception, dribbling, tackle, and possessing the ball were counted by Mathball Match Analyses System. A repeated measures ANOVA, paired and unpaired tests were used to analyses data. HR, RPE and LA significantly increased after SSGs (p < 0.05). No significant difference was found HR, RPE and LA between ISSG and CSSG in post tests (p > 0.05). Shoot on target in CSSG was significantly higher than ISSG (p < 0.05). Accurate pass, dribbling and interception were higher in ISSG than CSSG (p < 0.05). There was no significant difference between ISSG and CSSG in total numbers of pass, tackle, ball-possessing time (p > 0.05). The results of this study suggest that SSGs might cause increases of HR, RPE, and LA and that intermittent and continuous SSGs might not bring about a alteration on HR, RPE and LA. Also, the results revealed that soccer players may perform more accurate pass, dribbling, interception during ISSG than CSSG and that they may practice more shoot on target in CSSG than ISSG during soccer games.