Potasyum akım iletkenliklerinin ventriküler miyositlerin aksiyon potansiyeli ve kasılma süreleri üzerine etkileri
The effects of the potassium channel conductivity on the action potential and contraction of the ventricular myocytes
  1. Tez No: 462527
  2. Yazar: ZÜLFİYE AKGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İyonlar için ideal bir yalıtkan gibi davranan lipid çift tabaka, iyonların zarın protein bileşeni olan kanallardan geçmesini zorunlar. Zardaki iyon kanallarından geçen iyonların hareketi nedeniyle zarda ölçülen potansiyel fark değişikliği tüm uyarılabilir hücrelerde görülür ve aksiyon potansiyeli olarak adlandırılır. Kardiyak aksiyon potansiyelinin moleküler mekanizması diğer uyarılabilir hücrelerinkine göre çok daha komplekstir. Kalp kası hücrelerinde aksiyon potansiyeli sadece kasılmayı tetiklemekle kalmayıp kasılma boyunca varlığını devam ettirerek kasılmayı garanti altına alır. Pompa faaliyetini daha kontrollü hale getiren bu işlevin oluşumundan sorumlu kanallar çok çeşitli olmakla beraber bu çalışma repolarizasyon fazında en etkin olduğu yapılan deneysel çalışmalarla bildirilen It0s, It0f ve IK1 iletkenlik değişimlerinin uyarılma-kasılma çiftlenimi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmamız erken repolarizasyon fazının oluşumunu sağlayan ve iki tipi bulunan It0 için etkin ve baskın olan tipin yavaş olanı olduğunu göstermiştir. AP'nin tepe değerinin belirlenme aşamasında ise IK1 akımının ölçümü yapılan diğer akımların içinde en etkin olduğunu da işaret etmektedir. Çalışmamız bu kanal akımının ek olarak hücre içi serbest kalsiyumunun düzenlenmesinde de önemli rol aldığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Lipid bilayer acts as a perfect insulator for ions, thus ionic transport is observed only through -protein component of the membrane- ion channels. Action potential is a membrane potential change which is the result of the flow of the ions through channels can be seen in all types of excitable cells. The molecular mechanism of the cardiac action potential is more complex than the other excitable tissues. In cardiac tissue action potential not only initiates the contraction but also, with its presence along the contraction, it regulates contraction. Although there are plenty of ion channels which all together make the pumping function more controllable, this work spans the effect of the conductivity changes of the It0s, It0f and IK1, which are the marked ion channels in the literature, on the excitation-contraction coupling. In this work, it has been shown that Ito, which is the responsible for the early repolarization, has two types in which the slow type is more dominant. Whereas at the determination of the maximum depolarization of the action potential IK1 is more prominent. Additionally, this channel has an important role in the regulation of intracellular free calcium concentration mechanism.