Genç futbolcularda sürekli ve aralıklı oynanan dar alan oyunlarının psikofizyolojik cevaplar ve teknik aktiviteler üzerine etkisinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of continuous and intermittent small-sided games on psychophysiological responses and technical analysis in soccer players
  1. Tez No: 950970
  2. Yazar: MEHMET ALİ KANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, genç futbolcularda sürekli dar alan oyunları (SDAO) ve aralıklı dar alan oyunlarının (ADAO) psikofizyolojik ve futbola özgü teknik parametreler üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada tekrarlı ölçüm tasarımı kullanılmıştır. Çalışmaya 24 genç amatör futbolcu (14.83±1.5 yıl) katılmıştır. Katılımcılar mevkilerine ve antrenör görüşüne göre gruplara ayrılmıştır. Katılımcılar, setler arası sırasıyla 2, 3, 4 dakika dinlenme ile 6, 9, 12 dakikalık 3 setten oluşan ADAO formatına ve kesintisiz 6, 9, 12 dakikadan oluşan SDAO formatına göre 2x2, 3x3 ve 4x4 dar alan oyunlarına katılmışlardır. Dar alan oyunları sırasında, kalp atım hızı monitörü ile oyuncuların kalp atım hızları (KAH) kaydedilmiştir. Teknik analiz için video kamera ile oyunlar kayıt altına alınırken tüm oyunlar sonrasında, katılımcılardan algılanan zorluk derecesi (AZD), egzersiz keyfi ölçeği (KÖ), görsel analog skalası (GAS) ve zihinsel çaba skalası (ZÇ) ile psikofizyolojik cevaplar toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of continuous small-sided games (CSSG) and intermittent small-sided games (ISSG) on psychophysiological responses and soccer-specific technical parameters in youth football players. A repeated-measures design was employed in the study. A total of 24 amateur youth football players (14.83 ± 1.5 years) participated. The participants were assigned to groups based on their playing positions and coaches' evaluations. Players participated in both the ISSG format, which consisted of three sets of 6, 9, and 12 minutes with 2, 3, and 4 minutes of rest intervals between sets, and the CSSG format, which consisted of uninterrupted 6-, 9-, and 12-minute bouts, using 2v2, 3v3, and 4v4 player formats. During the small-sided games, players' heart rates (HR) were monitored using heart rate monitors. For technical analysis, the games were recorded using video cameras. Following each game, psychophysiological responses were assessed using the Rating of Perceived Exertion (RPE), the Physical Activity Enjoyment Scale (PACES), the Visual Analogue Scale (VAS), and the Mental Effort Scale (ME). According to the findings, in the 2v2 format, all parameters except ME showed statistically significant differences between CSSG and ISSG conditions. In the 3v3 format, significant differences were observed in maximal heart rate (HRmax), ME, and PACES (p < 0.05). Regarding technical parameters, significant differences were found only in the 2v2 games in terms of one-touch passes and successful passes (p < 0.05). In conclusion, the results of this study suggest that continuous games involving fewer players may elicit higher psychophysiological responses compared to intermittent games. Moreover, as the number of players increases, the impact of game format on physiological and psychological responses appears to diminish.