Evaluating the consistency of the talk test by comparing responses during different modes of exercise
İki farklı egzersiz testin cevaplarını karşılaştırarak konuşma testinin tutarlılığını değerlendirilmesi
- Tez No: 462533
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hamada M., Sağlıklı bireylerde iki farklı egzersiz tipindeki cevapları karşılaştırmada konuşma testinin tutarlılığının değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiopulmoner Rehabilitasyon yüksek lisans tezi. Ankara, 2017. Literatürde konuşma testinin tutarlılığını ve bu testin ventilatuar eşik ile ilişkisini çok sayıda çalışma bisiklet ergometresi ve koşubandını kullanmış ve aynı testin iki farklı denemesinde fizyolojik cevaplar karşılaştırılmıştır. İki test arasında fizyolojik cevapları karşılaştıran ve saha testi kullanan çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, iki farklı egzersiz testinin cevaplarını karşılaştırmada konuşma testinin tutarlılığının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya sağlıklı 18 olgu (23.44±3.31yıl, 13 erkek, 5 kadın) dahil edildi. Katılımcıların demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Bisiklet ergometresi ve artan hızda mekik yürüme testi ile egzersiz kapasitesi değerlendirildi. Egzersiz testleri sırasında konuşma testi uygulandı ve son pozitif, belirsiz ve birinci negatif basamaklar belirlendi. Test öncesi ve sonrasında vital bulgular, dispne ve yorgunluk algılaması modifiye Borg skalası ile değerlendirildi. Bisiklet testinde ölçülen maksimum kalp hızı, maksimum kalp hızı yüzdesi ve maksimum oksijen tüketimi değerleri mekik testi sırasında ölçülen değerlerden anlamlı olarak daha düşüktü (p0.05). mekik testi sırasında uygulanan konuşma testinin son pozitif ve belirsiz aşamasındaki kalp hızı ve maksimum kalp hızı yüzdesi değerleri bisiklet testi değerlerinden anlamlı olarak daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Hamada M., Evaluating the consistency of the talk test by comparing responses during different modes of exercise. Hacettepe University, Health Sciences Institute, MSc Thesis in Cardiopulmonary Rehabilitation, Ankara, 2017. Previous studies investigating the consistency of talk test and its relationship with ventilatory threshold used bicycle or treadmill tests and compared the physiological responses of two trials of the same test. No study compared the responses between two different tests, and no study used field testing to detect the consistency of talk test. The purpose of this study was to evaluate the consistency of talk test in healthy subjects by comparing the responses of two different types of exercise. We included 18 healthy subjects (23.44±3.31year, 13 males, 5 females). The subjects' demographic and physical characteristics were recorded. Bicycle exercise test and the incremental shuttle walk test (ISWT) were used for exercise testing. The talk test was applied during each exercise test, and last positive, equivocal and the first negative stages were determined. Vital signs were recorded, and dyspnea and fatigue using the modified Borg Scale were evaluated before and after each test. Maximal heart rate, the percentage of maximal heart rate, and maximal oxygen consumption during the bicycle exercise test were significantly lower than those of the ISWT (p0.05). Heart rate and percentage of maximal heart rate in the last positive and equivocal stages of ISWT were significantly higher than those of the bicycle test (p0.05).