Ankilozan spondilit hastalarında klinik pilates egzersizlerinin aerobik egzersiz ile birlikte uygulandığındaki etkinliğinin araştırılması
Investigating the effectiveness of clinical pilates exercise when applied together with aerobic exercise in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 462562
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada ankilozan spondilit hastalarında klinik pilates egzersizlerinin aerobik egzersiz ile birlikte uygulandığındaki etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Otuz bir ankilozan spondilit hastası geliş sıralarına göre değerlendirilerek gruplandırıldı. Spinal mobilite Bath Ankilozan Spondilit Mobilite İndeksi ve göğüs çevre ölçümü ile, hastalık aktivitesi Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivitesi İndeksi ile, fonksiyonellik Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi ile, esneklik sırt kaşıma testi ile, denge tek ayak üzerinde durma ve fonksiyonel uzanma testi ile, kas kuvveti dinamometre ve sandalye otur kalk testi ile, solunum fonksiyonları solunum fonksiyon testi ve solunum kas kuvvet testi ile, fonksiyonel egzersiz kapasitesi submaksimal modifiye Bruce protokolü ve 6 dakika yürüme testi ile, yaşam kalitesi Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Ölçeği ile, yorgunluk Yorgunluğun Çok Boyutlu Değerlendirilmesi ve Yorgunluk Şiddet Skalası ile, uyku Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ile, depresyon düzeyleri Hastane Anksiyete Depresyon Skalası ile ve hareket korku seviyeleri Tampa Kinezyofobi Skalası ile değerlendirildi. Grup 1'e (n=16) önce klinik pilates egzersizleri sonra aerobik eğitim verilirken, grup 2'ye (n=15) sadece aerobik eğitim verildi. Hastalar 8 hafta, haftada 3 gün fizyoterapist gözetiminde egzersize alındıktan sonra ölçümler tekrarlandı. Gruplar arası, egzersizlerin etkinlikleri karşılaştırıldığında aerobik eğitime ek olarak verilen klinik pilates egzersizlerinin spinal mobilite, hastalık aktivitesi, üst ekstremite esnekliği, dinamik denge, zorlu vital kapasite, yaşam kalitesi ve yorgunluk şiddetini iyileştirmede daha etkin (p < 0,05) olduğu görüldü. Çalışmanın sonucunda ankilozan spondilit hastalarında klinik pilates egzersizleri aerobik egzersiz eğitimi ile birlikte uygulandığında fonksiyonel durum, aerobik kapasite ve yaşam kalitesi üzerinde etkinliğin arttığı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effectiveness of clinical pilates exercise when applied together with aerobic exercise in patients with ankylosing spondylitis. Thirty-one ankylosing spondylitis patients were evaluated and grouped according to their arrival order. Patients' spinal mobility (Bath Ankylosing Spondylitis Mobility Index and chest expansion test), disease activity (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index), functionality (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index), flexibility (back scratch test), balance (single leg stance test, functional reach test), muscle strength (dynamometer and chair sit and stand test), pulmonary functions (pulmonary function test, respiratory muscle strength), functional exercise capacity (submaximal modified Bruce protocol and 6 minute walk test), quality of life (Ankylosing Spondylitis Quality of Life), fatigue level (Multidimensional Assessment of Fatigue, Fatigue Severity Scale), sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index), depression level (Hospital Anxiety Depression Scale) and kinesiophobia (Tampa Kinesiophobia Scale) were assessed. Group 1 (n = 16) did both aerobic training and clinical pilates exercises, while group 2 (n = 15) only did aerobic training. Patients did exercises for 8 weeks, 3 days a week under the supervision of a physiotherapist and then measurements were repeated. When the effectiveness of exercise training was compared between groups, it was found that clinical pilates exercises given in addition to aerobic training were more effective in improving spinal mobility, disease activity, upper extremities flexibility, dynamic balance, forced vital capacity, quality of life and fatigue severity (p < 0.05). As a result of the study, it was noted that when clinical pilates exercises applied together with the aerobic exercise training in ankylosing spondylitis patients, effectiveness on functional status, aerobic capacity and quality of life was increased.