Renal transplantasyon yapılan hastalarda signal peptide-cub-EGF domain containing protein 1 (SCUBE 1) seviyesinin incelenmesi
Investigation of the signal peptide-cub-EGF domain containing protein 1 (SCUBE 1)level in renal transplantation patients
- Tez No: 462563
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada son dönem böbrek hastalığı (SDBH) gelişen ve renal transplantasyon yapılan hastalarda serum SCUBE1 seviyesi ölçülerek bu gruptaki hastalarda renal transplantasyon işleminin SCUBE1 seviyesi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya çeşitli zamanlarda SDBH nedeni ile böbrek nakli uygulanmış ve KTU Tıp Fakültesi Organ Nakli Polikliniğinde rutin kontrollerini yaptıran 75 hasta ile herhangi bir şikayeti olmayan ve KTU Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniğine kontrol, check-up amaçlı gelen, yaş ve cinsiyet dağılımı hasta grubu ile uyumlu kronik bir hastalığı olmayan 79 kişi dahil edildi. Hasta ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinden tam kan sayımı, rutin biyokimya tetkikleri ve SCUBE1 seviyeleri çalışıldı ve her iki grup arasında karşılaştırmalı değerlendirme yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 75 renal transplantasyon hastası (grup I) ve kontrol grubu olarak da 79 sağlıklı kişi (grup II) dahil edildi. 1. gruptaki hastaların % 46,6'sı kadın (35/75), % 53,3'ü (40/75) erkek olup kadınların ortalama yaşı 39,09 ± 10,78 , erkeklerin ortalama yaşı 41,45 ± 10,85 idi. 2. grupta ise ortalama yaşı 38,23 ± 8,36 olan 40 kadın (%51) ve ortalama yaşı 42,62 ± 10,86 olan 39 erkek (%49) mevcuttu. Grup I ve II karşılaştırıldığında; BUN, kreatinin ve Hb düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı fark mevcuttu (p=0.000). Gruplar arasında C-reaktif protein, sodyum ve potasyum değerlerinde anlamlı fark saptanmadı (p=0,44 , p=0,45 , p=0,36). Her iki grubu SCUBE1 seviyeleri açısından ele aldığımızda ise gruplar arasında fark gözlenmesine rağmen bu değer istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı. Nakil olan grupta SCUBE1 seviyesi ortalama 3,54 ± 8,48 ng/mL iken kontrol grubunda SCUBE1 seviyesi 2,91 ± 2,68 ng/mL idi (p=0,053). 1. grubu KBH etyolojisi açısından değerlendirdiğimizde VUR öyküsü olan hastaların SCUBE1 seviyelerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğunu tespit ettik. Diğer yandan böbrek nakli öncesi uygulanan renal replasman tedavisi tipinin, post operatif dönemde kullanılan immünsüpresif çeşidinin, böbrek naklinden sonra geçen sürenin ve organ temininde canlı verici veya kadavra kullanılmasının SCUBE1 seviyeleri üzerine istatistiksel anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Sonuç: Böbrek nakli uygulanan hastalar ile sağlıklı kişiler arasında BUN, kreatinin ve hemoglobin seviyeleri açısından istatistiksel anlamlı fark mevcuttur. Her iki grup arasında SCUBE1 seviyeleri açısından istatistiksel anlamlı fark yoktur. Canlı vericiden nakil uygulanan hastalarla kadavradan nakil yapılan hastaların SCUBE1 seviyeleri arasında fark saptanmamıştır. Hastaların postoperatif dönemde kullandığı immunsüpresif çeşidinin SCUBE1 seviyesi üzerine bir etkisi gözlenmemiştir. Renal transplantasyon öncesi uygulanan RRT tipinin böbrek nakli sonrası ölçülen serum SCUBE1 seviyesi üzerine bir etkisi bulunmamıştır. Böbrek naklinden sonra geçen zaman ile SCUBE1 seviyesi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, serum SCUBE1 level was measured in patients who applied renal transplantation because of end stage kidney disease (ESKD) and the effect of renal transplantation on SCUBE1 level was investigated in this group. Materials and Methods: Seventy-five patients who had undergone renal transplantation because of ESKD and whose routine work was carried out at the Organ Transplantation Clinic of KTU Medical School and 79 person whose age and sex distribution were consistent with the patient group who did not have any complaints and chronic disease, who came to check-up at KTU Medical School General Internal Medicine Policlinic, were enrolled in this study. Complete blood count, routine biochemical tests and SCUBE1 levels were studied from blood samples taken from the patient and control group and a comparative evaluation was made between the two groups. Results: The study included 75 renal transplant patients (group I) and 79 healthy subjects (group II) as a control group. 46.6% of the patients in group 1 were female (35/75) and 53.3% (40/75) were male, the mean age of the female was 39,09 ± 10,78 and the mean age of the male was 41,45 ± 10, 85. In the second group, 40 women (51%) with a mean age of 38.23 ± 8.36 and 39 men (49%) with a mean age of 42.62 ± 10.86 were present. Compared with group I and II; there was statistically significant difference between BUN, creatinine and Hb levels (p = 0.000). C-reactive protein, sodium and potassium values were not significantly different between the groups (p=0,44 , p=0,45 , p=0,36). Although we observed differences between the groups in terms of SCUBE1 levels, this value was not statistically significant. The mean SCUBE1 level in the transplant group was 3.54 ± 8.48 ng / mL and the SCUBE1 level in the control group was 2.91 ± 2.68 ng / mL (p = 0.053). When we evaluated group 1 in terms of CKD etiology, we found that patients with VUR stories had higher SCUBE1 levels than the other groups. On the other hand, there was no statistically significant effect of the type of renal replacement therapy applied before the kidney transplantation, the immunosuppressive type used in the post operative period, the time after the kidney transplantation and the live donor or cadaver in the supply of the organ, on SCUBE1 levels. Conclusion: There is a statistically significant difference between BUN, creatinine and hemoglobin levels between patients receiving renal transplantation and healthy subjects. There was no statistically significant difference between SCUBE1 levels in both groups. There was no difference between the SCUBE1 levels of patients who were transplanted with live donor or patients transplanted from cadavers. No effect of the immunosuppressive type used by the patients in the postoperative period on the SCUBE1 level was detected. There was no effect of RRT type applied before renal transplantation on serum SCUBE1 level measured after renal transplantation. There was no significant correlation between SCUBE1 level and time after renal transplantation.