Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi tıbbi patoloji anabilim dalı'nda 2008 – 2014 yılları arasında tanı alan nodal/ ekstranodal lenfoma olgularının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2008 sınıflamasına göre değerlendirilmesi
The evaluation of nodal/ extranodal lymphoma cases diagnosed between 2008 – 2014 at karadeniz Technical University Faculty of Medicine Department of pathology, according to WHO 2008 classification
- Tez No: 462575
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Lenfomalar genel olarak Hodgkin ve non-Hodgkin lenfoma olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Non-Hodgkin lenfomalar da kendi arasında B hücreli ve T-NK hücreli olarak iki grupta toplanmaktadır. Çalışmamızda 1 Ocak 2008- 31 Aralık 2014 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı' nda tanı almış nodal/ ekstranodal lenfoma olguları Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2008 sınıflamasına göre retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Araştırmamızda lenfomalar histolojik olarak matür B hücreli neoplaziler, matür T- NK hücreli neoplaziler, Hodgkin lenfoma ve histiyositik ve dendritik hücreli neoplaziler olarak dört gruba ve her grup da kendi içinde alt gruplara ayrılmaktadır. Çalışmamızdaki 1136 lenfoid neoplazi olgusunun çoğunluğunu (%79,2) matür B hücreli neoplaziler oluşturmaktadır. Tüm lenfoid neoplaziler arasında ilk üç sırayı 253 vaka ile büyük B hücreli lenfomalar (%22,3), 252 vaka ile plazma hücreli miyelom (%22,2) ve 230 vaka ile kronik lenfositik lösemi/ küçük lenfositik lenfoma (%20,2) almaktadır. Folliküler lenfoma yüzdesi (lenfoid neoplazilerin %2,6' sı) Avrupa ve Amerika' ya göre daha düşük olarak saptanmıştır. Matür T- NK lenfoid neoplaziler içerisinde en sık mikozis fungoides izlenmiştir (66 vaka, lenfoid neoplazilerin %5,8' i). Çalışmaya dahil edilen lenfoid neoplazilerin %62,1' i erkek, %37,9' u kadın olarak saptanmıştır. Ayrı gruplar olan B hücreli lenfomalar, NK-T hücreli lenfomalar ve Hodgkin lenfomada da erkek baskınlığı izlenmiştir. Nodal olarak saptanan B ve T-NK hücreli lenfoma ile Hodgkin lenfoma vakaları en sık boyun lenf nodundan tanı almıştır. Ekstranodal bölgelerden tanı alan 216 vaka içinde en sık gastrointestinal sistemden (GİS) tanı alan hastalar mevcuttur (55 vaka, %24,5). GİS' ten sonra ikinci sırayı Waldeyer halkası (52 vaka, %24) almaktadır. Sonuç olarak çalışmamızda lenfoid neoplaziler arasında en sık B hücreli lenfomalar ve B hücreli lenfomalar arasında da en sık büyük B hücreli lenfoma saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, bundan sonraki çalışmalar için kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Lymphomas are generally divided into two main groups as Hodgkin's and non-Hodgkin's lymphoma. Non-Hodgkin's lymphomas are also divided into two groups as B-cell and T-NK-cell. In our study, the cases who were diagnosed with nodal/extranodal lymphoma in the Department of Pathology of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between 1 January 2008 and 31 December 2014 have been evaluated retrospectively according to 2008 World Health Organization (WHO) classification. Lymphomas have been histologically divided into four groups as mature B-cell neoplasms, mature T-NK cell neoplasms, Hodgkin's lymphoma, and histiocytic and dendritic cell neoplasms. Moreover, each group has been divided into subgroups. The majority of 1136 cases with lymphoid neoplasia in our study were mature B-cell neoplasms (%79,2). The most common lymphoid neoplasms are large B-cell lymphomas with 253 cases (%22,3), plasma cell myeloma with 252 cases (%22,2) and chronic lymphocytic leukemia/ small lymphocytic lymphoma with 230 cases (%20,2), respectively. The prevalence of follicular lymphoma (%2,6 of lymphoid neoplasms) was lower than that in Europe and the United States. Mycosis fungoides were most frequently seen among mature T-NK lymphoid neoplasms (66 cases, %5,8 of lymphoid neoplasms). Of the cases with lymphoid neoplasia included in the study, %62,1 were male and %37,9 were female. A male predominance was also observed in different groups, which were B-cell lymphomas, NK-T cell lymphomas and Hodgkin's lymphoma. Nodal B and T-NK cell lymphoma and Hodgkin's lymphoma were diagnosed mostly in the cervical lymph node. The gastrointestinal system (GIS) is the most common anatomic site among 216 cases with extranodal lymphomas (55 cases, %24,5). The Waldeyer's ring was the second most common site for extranodal lymphomas (52 cases, %24). Consequently, it was observed in our study that B-cell lymphomas were the most common among lymphoid neoplasms and large B-cell lymphoma was the most common among B-cell lymphomas. The obtained results would be a source for subsequent studies.