Biyolojik ajan tedavisi alan romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarında klinik ve laboratuar yanıtın araştırılması
Clinical and laboratory evaluation of response to biological agent area in rheumatoid arthritis and ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 462577
  2. Yazar: HÜSNÜ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ALİ SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı İmmunoloji Bilim Dalı tarafından yürütülmüştür. 24 ankilozanspondilit (AS) ve 53 romatoidartrit (RA) hastasından oluşan evrende retrospektif dosya taraması şeklinde yapılmış ve hastaların biyolojik ajan tedavisi sonrasında, tedavi öncesine göre klinik durumu ve laboratuar değerlerindeki değişim gözlemlenmiştir. Çalışmamızda RA hastalarının tedavi yanıtının klinik olarak değerlendirilmesi DAS28, AS hastalarının klinik olarak değerlendirilmesi BASDAİ ölçekleriyle yapılmıştır. Klinik olarak her iki hasta grubunda da tedaviye anlamlı klinik yanıt tespit edilmiştir. Çalışma sonrasında CRP, Sedimentasyon, WBC, PLT, Proteinüri değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş tespit edilmiş olup, albümin, BUN, HB değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı yükseliş saptanmıştır. Tetkik edilen diğer parametrelerde istatistikel olarak anlamlı değişim gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak biyolojik ajanlarla tedavi edilen hastalarda AS hastalarında BASDAI, RA hastalarında DAS28 ile yapılan klinik değerlendirimelerle anlamlı iyileşme saptanmıştır. Akut faz yanıtının ve inflamasyonun gerilemesine bağlı olarak CRP, ESH, WBC düzeylerinde anlamlı azalma, kronik hastalık anemisinde düzelme, negatif akut faz reaktanı olan albümin seviyesinde artış ve trombosit düzeylerinde azalma tespit edilmiştir. Her ne kadar transaminazlar üzerine belirgin bir etki saptamış olmasak da karaciğer fonksiyon testlerinin daha detaylı değerlendirilmesine ihtiyaç duyulacaktır. Böbrek fonksiyon testleri ve anti-TNF ilaçlar arasındaki ilişki de ilerleyen yıllarda daha detaylı çalışmalar gereken konulardan birisidir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed by department of İmmunology in Farabi Univercity Hospital of Black Sea Technical University. Files of 24 patients with Ankylosing Spondylitis (AS) and 53 patients with Rheumatoid Arthritis (RA) were retrospectively recorded. Their clinical situations and laboratory levels were compared before and after the biological agent treatment. In our study treatment response with RA was evaluated by DAS28 scale and AS patients' treatment response was evaluated by BASDAİ scale. Significant clinical responses were observed by treatment. After our study we have determined statistically reasonable decrease in CRP, WBC, PLT, Sedimentation, Proteinuria levels but we determined statistically significant increase in BUN, Hb, Albumin levels. No statistically reasonable change has been determined at other parameters. As a result determined reasonable revolver in AS patients who were clinically evaluated by BASDAİ and treated with biological agents and in RA patients which were clinically evaluated by DAS28 and also treated with biological agents. Significant decrease in CRP, ESH, WBC levels, improvement in chronic disease anemia, increase in albumin level as a negative acute phase reactant and decrease in platelet levels were determined according to the acute phase response and regression of inflammation. Even though we couldn't determine significant effect on transaminases it will be required to evaluate liver function tests with more detail. The relationship between renal function tests and anti TNF drugs is also one of the issues that need to be studied further in the coming years.