Sezaryen cerrahisinde spinal anestezi uygulamasında hasta pozisyonunun hemodinamik etkiler, erken komplikasyonlar ve beyin oksijenasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of patient positions on haemodynamic effects, early complications and brain oxygenation in spinal anesthesia practice in caesarean surgery
  1. Tez No: 462578
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ SAĞLAM KAHVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KUTANİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda oturur ve lateral dekübit pozisyonda uygulanan spinal anestezinin hemodinamik etkiler ve oluşabilecek komplikasyonların neler olduğunu tespit etmek, ayrıca işlem esnasında ve operasyon süresince devam eden beyin oksijenasyonu monitörizasyonun bu etkilerle bir korelasyonu olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Sezaryen cerrahisi geçiren ASA I-II risk grubunda, 18-50 yaş arasında toplamda 136 hastada iki grubun karşılaştırılması şeklinde prospektif olarak yapıldı. Hastaların 68'ine oturur, 68'ine de lateral dekübit pozisyonunda spinal anestezi uygulandı. Tüm hastaların, spinal anestezi öncesi, spinal anestezi sonrası 1., 5., 10., 15., 20. ve bebek çıkışında annedeki kalp atım hızları (atım/dk), ortalama arter basınçları (mmHg), periferik oksijen satürasyonları (%), serebral doku oksijenasyonu, bulantı-kusma, efedrin, atropin, ondansetron ihtiyaçları karşılaştırıldı. Bunlarla birlikte T6 duyusal blok gelişme zamanı, motor blok başlama (Bromage III değerine ulaşma) zamanı (saniye) da ayrı ayrı kaydedildi. Elde edilen verilerden gruplar arası ve grup içi karşılaştırmalar istatistiksel olarak değerlendirildi. İstatistiksel verilerin analizlerine göre; aortakaval basıya bağlı gelişebilecek periferik ve serebral perfüzyonun, oturur pozisyonda yapılan spinal anestezi ile daha az etkilenebileceği kanısına vardık. Farklı pozisyonda yapılan spinal anestezi tekniklerinin hemodinamik açıdan karşılaştırılmasında, periferik oksijen saturasyon ölçümleri, her iki gruptada normal değerlerin altına inmemesine rağmen serebral oksijenizasyon ölçümleri arasında farkların olabileceği kanısına varıldı. Çalışmamızda iki grup arasında istatistiksel bir fark olmamasına rağmen kullanılan hasta sayısı bakımından lateral pozisyonda oturur pozisyona göre daha fazla efedrin kullandık. Ayrıca gelişebilecek komplikasyonlar açısından serebral oksimetre ölçümlerinin daha kayda değer olabileceğini düşündük. Sonuç olarak bizim bu çalışmamızda elektif sezaryen ameliyatında oturur pozisyonda yapılan spinal anestezinin yan yatar pozisyonda yapılan anesteziye göre introperatif beyin oksijenizasyonu açısından daha az etkilendiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to identify the haemodynamic effects and possible complications of spinal anesthesia procedure performed in both sitting and lateral decubitus positions and to determine whether there is a correlation between these effects and brain oxygenation monitorization which continues during procedure and operation. The study was performed in a prospective manner as comparing two groups which involve a total of 136 patients between 18-50 years old and in ASA physical status I-II risk group. 68 of the patients received spinal anesthesia in sitting position whereas the other 68 patients received spinal anesthesia in lateral decubitus position. Mean arterial pressure (mmHg), peripheral oxygen saturations (%), cerebral tissue oxygenation, nausea-vomiting; need for ephedrine, atropine, ondansetron as well heart rate (beat/min) of mother before anesthesia at; 1st, 5th, 10th, 15th, 20th minute of anesthesia and during delivery were recorded in all patients. Time of acquiring T6 sensory block, time of acquiring motor block (sec) (reaching Bromage III value) were also individually recorded. Intergroup and intragroup comparisons in terms of obtained data were statistically evaluated. According to the statistical analysis, we concluded that peripheral and cerebral hypoperfusion which may occur due to aortocaval pressure; may be less affected with spinal anesthesia performed in sitting position. As for the comparison of spinal anesthesia techniques performed in different positions; although peripheral oxygen saturation measurements were in normal range in both groups, there may be differences in cerebral oxygenation measurements. Although there was no statistical difference between two groups; we used more ephedrine in patients with lateral positions than patients with sitting positions in terms of number of patients who received ephedrine. In addition, we thought that cerebral oxymeter measurements were more valuable in terms of possible complications. In conclusion, we concluded that spinal anesthesia performed in sitting positions affects inraoperative brain oxygenation less than spinal anesthesia performed in lateral decubitus position in elective caeserian operations.