Acil servise nefes darlığı ile başvuran hastaların arter kan gazı değerlerinin noninvaziv yöntemle ölçülen kan gazı değerleri ile karşılaştırılması
Comprasion of the blood gas values of patients who admitted emergency medicine service with dypsnea to blood gas values measured BY noninvasive method
  1. Tez No: 462600
  2. Yazar: DİLEK SUVEREN ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAVALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda nefes darlığı ile başvuran hastalarda invaziv (arter) ve non-invaziv (transkütan) kan gazı sonuçlarını karşılaştırarak, non invaziv kan gazı ölçümünün klinik kullanıma uygunluğunun belirlenmesi amaçlandı. Çalışmamızda dispne sebebiyle acil servise başvuran ve arteryel kan gazı çalışılan 234 hasta dahil edildi. Hastaların tensor Tip MTX-Matrix cihazı ile parmak ucu sPO2, PO2, PCO2 ve pH değerleri ölçülerek arteryel kan gazı ile karşılaştırıldı. Sürekli verilerin normal dağılımının test edilmesinde Kolmogorov Smirnov testi kullanıldı. Grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. İnvaziv (arter) ve non-invaziv (transkütan) kan gazı sonuçlarının uyumunu test etmede Bland Altman testi kullanıldı. Sonuçlar % 95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05). AKG'de ölçülen PCO2, PO2 ve sPO2'nin yerine, transkütan PCO2, PO2 ve sPO2 kullanılamayacağı saptandı (p0,05); AKG'deki PCO2 ve sPO2'nin yerine ve transkütan PCO2 ve sPO2'nin kullanılamayacağı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the suitability of non-invasive blood gas measurement for clinical use by comparing the results of invasive (arterial) and non-invasive (transcutaneous) blood gases in patients with dyspnea in our study. In our study, 234 patients were included who referred to emergency services due to dyspnea and whose arterial blood gas were measured. Tensor Type MTX-Matrix device was used to measure patients' fingertip sPO2, PO2, PCO2 and pH values and these values were compared with arterial blood gases. Kolmogorov Smirnov test was used to test the normal distribution of continuous data. The Mann Whitney-U test was used to compare groups.The Bland Altman test was used to test the compatibilitiy of invasive (arterial) and non-invasive (transcutaneous) blood gas results. The results were evaluated in a confidence interval of 95% and a significance level of p 0.05). It was found that, transcutaneous PCO2, PO2 and sPO2 could not be used instead ofPCO2, PO2 and sPO2level measured in ABG(p 0.05), it was found that transcutaneous PCO2 and sPO2 could not be used instead ofPCO2 and sPO2 in ABG (p> 0.05).