Acil servise başvuran yetişkin hastalarda ölçülen arteryel PCO2 ile transkütan PCO2 arasındaki uyumluluğun karşılaştırılması
Comparison of compatibility between measured arterial PCO2 and transcutaneous PCO2 in adult patients admitted to emergency services
  1. Tez No: 513861
  2. Yazar: NAŞİDE SELEN TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH KORKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Acil servislerde (AS) arter kan gazında ölçülen karbondioksit değerleri ile transkütan olarak ölçülen karbondioksit değerlerinin karşılaştırılması ve birbiri yerine kullanılabilirliğini araştırmak. Gereç ve Yöntem: 15.09.2015 - 15.02.2016 tarihleri arasında acil servise dispne yakınması ile başvuran hastalar prospektif olarak değerlendirilmiştir. Eş zamanlı bakılan arter kan gazında ve transkütan olarak ölçülen karbondioksit değerleri bakılan 113 hastanın verileri NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde de Spearman's Korelasyon Analizi ve Bland Altman tekniği kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza %38,1'i kadın (n=43) ve %61,9'u (n=70) erkek olmak üzere toplam 113 olgu dahil edilmiştir. Çalışmamızda transkütan ölçülen PtCO2 değerleri 23 ile 88 arasında değişmekte olup, ortalama 48,99±14,63; kandan ölçülen PaCO2 değerleri 21,4 ile 85,1 arasında değişmekte olup, ortalama 46,36±14,4 olarak bulunmuştur. Bland Altman analizine göre deriden ölçülen PtCO2 değerleri ve kandan ölçülen PaCO2 değerlerinin iki ölçüm arası farkının ortalama 2.63 birim, uyuşma limitlerinin 0.53 ve 4.73 olduğu saptanmıştır. Belirlenen limitlerin dışında kalan dört olgu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the measured values of carbon dioxide in arterial blood gases with the values of transcutaneously measured carbon dioxide in emergency departments and to investigate usability of transcutaneously measred carbon dioxide instead of arterial blood gases. Method: Patients with dyspnea complaints who were admitted to emergency department between 15.09.2015 - 15.02.2016, were evaluated prospectively. Carbon dioxide levels were measured in arterial blood gases and transcutaneously simultaneously in the 113 patients. Data from 113 patients were analyzed using the Number Cruncher Statistical System (NCSS) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program.Also, Spearman's Correlation Analysis and Bland Altman technique were used in evaluating the relationships between variables. Data: A total of 113 cases were included in our study, 38.1% female (n = 43) and 61.9% (n = 70) male. In our study, transcutaneously measured PtCO2 values ranged from 23 to 88 with anaverage of 48.99 ± 14.63; the measured PaCO2 values in arterial blood gases ranged from 21.4 to 85.1, with an average of 46.36 ± 14.4. According to the Bland Altman analysis, it was determined that the difference between the measured PtCO2 values and the measured values of PaCO2 were 2.63 units, and the agreement limits were 0.53 and 4.73, respectively. Four cases were found out of the defined limits.