Periferik vestibüler sistem hastalıklarının değerlendirilmesinde video baş itme testi (VHİT) ile kalorik test, spontan nistagmus, post-head shakıng nistagmus ve servikal vemp sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the video head impulse test (VTIT), caloric test, spontaneous nystagmus and cervical vemp results in the assesment of peripheral system disorders
  1. Tez No: 462607
  2. Yazar: SABUHI JAFAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NACİ ÖZLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Video Baş İtme Testi (Video Head Impulse Test, vHIT), kolay ve kısa sürede uygulanabilmesi ve semisirküler kanalların tamamı hakkında bilgi verebilmesi nedeniyle vestibüler sistem hastalıklarının değerlendirilmesinde sık kullanılmaktadır. Ancak vHIT'in sensitivite, spesifitesi ve vestibüler sistemin değerlendirilmesinde kullanılan diğer testlerle korelasyonu ile ilgili literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. vHIT'in kalorik testin bir alternatifi olup olmadığı konusu da netlik kazanmış değildir. Bu çalışmanın amacı vHIT'in sensitivite ve spesifitesini araştırmak; vHIT'in kalorik test, spontan nistagmus, post-head shaking nistagmus, servikal vestibüler uyarılmış myojenik potansiyeller (VEMP) gibi testlerle korelasyonunu belirlemektir. Bu araştırma, prospektif, kör bir klinik çalışma olarak tasarlandı. Çalışmaya, 2015-2016 yılları arasında Başkent Üniversitesi Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı Nörootoloji kliniğine başvuran; vHIT, saf ses odyometrisi, servikal VEMP, spontan nistagmus, post-head shaking nistagmus ve kalorik testlerin tamamının uygulandığı; Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV), Meniere hastalığı, vestibüler migren, vestibüler nörit, vestibüler schwannom, kronik vestibülopati tanıları konulan 88 hasta alındı. Tüm odyo-vestibüler testler iki deneyimli odyometrist tarafından uygulandı. Testlerin değerlendirilmesi ise iki deneyimli nörootoloji uzmanı tarafından hastalara kör olarak yapıldı. Testlerden elde edilen veriler incelenerek vHIT'in sensitivitesi, spesifitesi, pozitif prediktif değeri, negatif prediktif değeri ve testlerin temel gücü hesaplandı. Çalışmaya dahil edilen 88 hastanın 31'i Meniere hastalığı, 25'i vestibüler nörit, 11'i vestibüler migren, 11'i kronik vestibülopati, 8'i BPPV ve 2'si vestibüler schwannom tanısı aldı. Hastalık ayırımı yapılmaksızın lateral vHIT'in sensitivitesi %74.6, spesifitesi %53.65 olarak hesaplandı. Lateral vHIT'in sensitivitesi ve spesifitesi Meniere hastalığı için sırasıyla %87.5 ve %42.85; vestibüler nörit için ise sırasıyla %60 ve %53.3 olarak bulundu. Patolojik vHIT, hastaların %81.8'inde (72/88), kanal parezisi %54.5'inde, patolojik servikal VEMP %60.2'sinde, spontan nistagmus %23.9'unda, post-head shaking nistagmus ise %72.7'sinde saptandı. Etkilenen kulak kalorik test sonuçları ile etkilenen kulak lateral vHIT sonuçları karşılaştırıldığında; kalorik testte kanal parezisi olanların %74.5'inde, kanal parezisi olmayanların ise %46.3'ünde patolojik lateral vHIT testi mevcuttu (p0.05). Çalışmada elde edilen sonuçlar, vHIT'in tektaraflı vestibüler zayıflığı yüksek oranda tespit ettiğini gösterdi. Bu nedenle, patolojik lateral vHIT tespit edildiği ve bu bulguların diğer odyo-vestibüler testlerle de uyumlu olduğu durumlarda kalorik test yapılmayabilir. Ancak vHIT'in normal olduğu veya diğer odyo-vestibüler testler ve öykü ile uyumlu olmadığı durumlarda kalorik test yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Video head impulse test (vHIT) is commonly used for the evaluation of vestibular system disorders because it can be performed easily in a short period of time and gives information about all of the semicircular channels. However, studies regarding the sensitivity, specifity and correlation of vHIT with the other tests that are used for assessment of vestibular system are limited in the literature. It is not clear whether vHIT is an alternative to the caloric test or not. The aim of this study is to investigate the sensitivity and specifity of vHIT and to find out the correlation between vHIT and other vestibular tests such as caloric test, spontan nystagmus, post-head shaking nystagmus and cervical vestibular evoked myogenic potentials (VEMP). This study was designed as a prospective, blinded study. The patients who applied to the Neurotology Clinic of the Baskent University Otolaryngology Department between the years of 2015-2016 constituted for the study population. Patients in whom vHIT, pure tone audiometry, cervical VEMP, spontaneous nystagmus, post-head shaking test and caloric test were performed and that were diagnosed as BPPV, Meniere's disease, vestibular neuritis, vestibular migraine, vestibular schwannoma and chronic vestibulopathy were enrolled. The audiovestibular tests were performed by two experienced audiometrists and were evaluated by two experienced neurootologists who were blinded to the nature of patients. The data has been examined and sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and power of the vHIT were calculated. A total of 88 patients were enrolled to the study. Thirty-one patients were diagnosed as Meniere's disease, 25 patients were diagnosed as vestibular neuritis, 11 patients were diagnosed as vestibular migrain, 11 patients were diagnosed as chronic vestibulopathy, 8 patients were diagnosed as BPPV and 2 patients were diagnosed as vestibular schwannoma. Overall sensitivity and specifity of lateral vHIT for vestibular disease, i.e. when specific diagnosis was not considered, was 74.6% and 53.65%, respectively. The diagnosis specific sensitivity and specifity was 87.5%, and 42.85% for Meniere's disease and 60% and 53.3% for vestibular neuritis. 81.8% of the patients (72/88) had pathological vHIT while 54.5% had canal paresia, 60.2% had pathological cVEMP, 23.9% had spontaneous nystagmus and 72.7% had post-head shaking nystagmus.