Normal işitmeye sahip baş dönmesi şikayeti olmayan tinnituslu bireylerin VHIT sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of vhit results of individuals with tinnitus and normal hearing without vertigo complaints
  1. Tez No: 612458
  2. Yazar: İLAYDA KADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tinnitus bazı hastalıkların habercisi olabilir. Ciddi bir hastalık belirtisi olmadığı durumlarda bile kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilir. Tinnitusun oluşum mekanizması tam olarak anlaşılmamakla birlikte bu konuda pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda tinnitusun iç kulak ve vestibülo-koklear sinir, işitsel yolak ve supratentoriyal yapılardaki düzensizliklerden kaynaklandığı pek çok tinnitus vakası bildirilmiştir. Yapılan çalışmalar vestibüler ve işitsel sistemlerin anatomik yakınlığından dolayı tinnitusu olanlarda bu sistemlerin birlikte tam bir değerlendirilmesinin yapılması gerektiğini göstermiştir. Bizim de amacımız işitme kaybı ve vestibüler rahatsızlığı olmayan, tinnituslu bireylerde periferik vestibüler sistemin etkilenip etkilenmediğini değerlendirmektir. Bu çalışma işitme kaybı ve vestibüler rahatsızlığı olmayan 30 sağlıklı birey ve 30 tinnituslu birey ile gerçekleştirilmiştir. Tinnitus grubundaki her bireye THI, TRQ ve THQ anketleri uygulanıp vestibüler sistem değerlendirilmesi için VHIT yapılıp VOR kazanç değerleri yorumlanmıştır. VOR kazanç değerlerinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Tinnitus şiddeti ile VOR kazanç değerleri arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Tinnitus may be a reporter to some diseases. Even in the absence of any serious illness, it can seriously affect quality of person's life. Although the mechanism of tinnitus is not fully understood, many studies have been carried out on this subject. In many studies, tinnitus has been reported to be caused by irregularities in the inner ear and vestibulo-cochlear nerve, auditory pathway and supratentorial structures. Studies have shown that a thorough evaluation of these systems should be performed together in patients with tinnitus due to the anatomical proximity of the vestibular and auditory systems. Our aim is to evaluate whether the peripheral vestibular system is affected in individuals with tinnitus without hearing loss and vestibular disorder. This study was conducted with 30 healthy individuals and 30 individuals with tinnitus without hearing loss and vestibular disorder. THI, TRQ and THQ questionnaires were administered to each individual in the tinnitus group and VHIT was performed to evaluate the vestibular system and VOR gain values were interpreted. A statistically significant difference was found between two groups in VOR gain values. There was no relationship between severity of tinnitus and VOR gain values.