Menengiomalarda human telomerase revers transkriptaz (HTERT) mutasyonu
- Tez No: 462616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Meningiomlar primer intrakranial tümörlerin yaklaşık %30'unu oluştururlar. Yavaş büyüyen tümörler olmakla beraber çoğunlukla iyi huylu olmalarına rağmen kötü huylu davranış gösterenleri de vardır. Çocukluk çağı meningiomları erişkin meningiomlarına göre daha yüksek malignite sıklığına sahiptir. Meningiomlar meninkslerin bulunduğu her bölgede görülmektedirler. Meningiomların oluşumunda spesifik genlerin fonksiyon bozuklukları olabileceği belirtilmektedir. Bu oluşuma tümör baskılayıcı genlerin inaktivasyonu, onkogenlerin aşırı salınımı sebep olabilir. Meningiomlarda tespit edilen ve en sık gözlenen anormallik olan 22. kromozom delesyonlarının dışında yine sıklıkla kromozom 1p, 3p, 6q, 10q ve kromozom 14q kayıpları özellikle atipik ve malign meningiomlarda saptanmıştır Telomeraz reverse transkriptaz (TERT, insanda hTERT) telomeraz enzimim kompleksinin, telomerase RNA component (TERC) ile birlikte önemli katalitik subünitesidir (1). HTERT geni, mutasyonlar ve bunların kanserle savaşma riski ile ilişkisi açısından incelenmiştir. İki yüzü aşkın hTERT polimorfizm kombinasyonunun, kanser gelişiminde rolü bulunmuştur (2). hTERT'nin düzenlenmesi, kanser hücrelerinde telomeraz aktivasyonunun olası mekanizmalarını belirlemek için araştırılmıştır. Glikojen sentez kinazı 3 (GSK3) çoğu kanser hücresinde fazla sentezlenmiş gibi gözükmektedir (3). Meningiomaların gelişiminde rol oynayan moleküler olayları ortaya çıkarmak için önemli bir çaba sarfedilmesine rağmen, meningiomların hTERT nutasyonunu ile ilişkili olduğunu gösteren yeterince çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada meningiomlu olgulardan alınan tümörlerde hTERT mutasyonu ve menengiom ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniğinde meningioma nedeniyle opere edilen yaşları 31 ile 88 arasında değişen 50 kadın ve 40 erkek olmak üzere toplamda 90 hasta üzerinde yürütülmüştür. Sonuç olarak çalışmamız hTERT mutasyonunun menengiomaların histopatolojik olarak yüksek gradeli oluşuyla ve grade yükselmesiyle anlamlı bir ilişkisi olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
Meningiomas constitute approximately 30% of primary intracranial tumors. Along with being slow-growing tumors, they are often benign, but malignant. Childhood meningiomas have higher malignancy frequency than adult meningiomas. Meningiomas are seen in all regions where meninges are present. In the formation of meningiomas it is stated that specific genes may have dysfunctions. This formation may be caused by inactivation of tumor suppressor genes, excessive release of oncogenes. In addition to the 22nd chromosome deletions, which are the most frequently observed abnormality in meningiomas, loss of chromosome 1p, 3p, 6q, 10q and chromosome 14q are frequently found especially in atypical and malignant meningiomas Telomerase reverse transcriptase (TERT, human hTERT) is an important catalytic subunit of the telomerase enzyme complex, together with the telomerase RNA component (TERC) (1). The HTERT gene has been investigated in relation to mutations and their risk of fighting cancer. More than two hundred hTERT polymorphism combinations have been implicated in the development of cancer (2). The regulation of hTERT has been explored to determine the possible mechanisms of telomerase activation in cancer cells. Glycogen synthase kinase 3 (GSK3) seems to be over-expressed in most cancer cells (3). Although significant efforts have been made to elucidate the molecular events that play a role in the development of meningiomas, there is insufficient evidence to suggest that meningiomas are associated with hTERT nutrition. In this study, it was aimed to evaluate the relation between hTERT mutation and menengioma in meningiomatic tumors. Our study was carried out on a total of 90 patients, 50 females and 40 males, aged between 31 and 88, who were operated on for meningioma at the Etfal Training and Research Hospital Brain Surgery Clinic. In conclusion, our study showed that the hTERT mutation was significantly associated with histopathologically high grade formation and grade elevation of meningiomas