Kısa süreli ameliyatlarda baska maskesi, ı-gel ve klasik lma'nın etkinlik ve komplikasyonlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 462617
  2. Yazar: SEHER IŞIKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BAKAN, UZMAN ŞENAY GÖKSU TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda, Baska maskesi, I-gel ve Klasik LMA'nın benzer anestezi derinliğinde; yerleştirme sayıları ve kolaylıkları, yerleştirme süreleri, hemodinamik parametrelere etkileri, yeterli ve güvenli havayolu sağlanması, orofaringeal ve sistemik komplikasyonlar yönünden karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Etik kurul ve hasta onamını takiben, varis ameliyatı planlanan 18-70 yaş arası, ASA fiziksel durumu I-II, Mallampati skoru I-II olan 128 hasta çalışmaya dahil edildi. Premedikasyonda tüm hastalara ameliyattan 5-10 dk. önce 0,03 mg kg-1 midazolam intravenöz olarak uygulandı. Her üç gruba indüksiyonda 1,5 mcg kg-1 fentanil ve 1-2 mg kg-1 propofol yavaş olarak uygulandı. Hiçbir hastaya nöromuskuler bloker ilaç uygulanmadı. Hastalar maske O2 ile solutulurken, BİS monitöründe %40-60 arası değerler görüldüğünde gereçlerden seçilmiş olanı yerleştirildi. İdamede 5 litre/ dk. taze gaz akımı içinde sevofluran %1-2, O2/N2O %50/50 verildi. Tüm hastaların Senkronize Aralıklı Zorunlu Ventilasyon (SIMV) modunda solunum sayısı: 12/ dk. ve TV: 6-8 mL kg-1 olacak şekilde solumaları sağlandı. Değerlendirdiğimiz parametreler; demografik veriler, gereçlerin yerleştirme kolaylıkları ve süreleri, hemodinamik veriler, SpO2, EtCO2, P.Peak, P.Plato, kaçak miktarı, BİS düzeyi, orofaringeal ve sistemik komplikasyonlardı Bulgular: Hastalarımızın demografik verileri, kullanılan gereç numaralarının dağılımı, gereçlerin yerleştirilmesine verilen hemodinamik yanıtlar benzerdi. Yerleştirme kolaylığı açısından, gruplar arasında anlamlı fark vardı (p=0,038; p0,05). Repozisyon ile ilk denemede başarılı olma açısından, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,15; p>0,05) 2. denemede yerleştirilen LMA sayısı oranları da, gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p=0,096; p>0,05) . Özetle; I-gel ile 1. denemede başarı oranı diğer iki gruptan anlamlı düzeyde yüksekti, diğer iki grup arasında fark yoktu. Repozisyon ile 1. denemede ve 2. denemede başarılı olma oranı, Baska grubunda diğer iki gruptan daha yüksekti, ancak bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlı değildi. Yerleştirme süreleri açısından gruplar arasında, istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,05) . Kaçak miktarı ölçümlerine baktığımızda, I-gel'in kaçak miktarı, Baska ve Klasik LMA'ya göre, yerleştirme sonrası 5.dk (p=0,006; p0,05) Laringospazm, bronkospazm, hiperkapni, kusma ve aspirasyon gibi sistemik komplikasyonlar görülmedi Sonuç: Çalışmamızda BIS monitörizasyonu ile benzer anestezi derinliği sağlanıp, Baska maskesi, Klasik LMA ve I-gel'i güvenli-efektif havayolu sağlanması, hemodinamik etkinlik ve komplikasyonları yönünden karşılaştırdık. Sonuç olarak; Her üç SGHA da kısa süreli ameliyatlarda, efektif ve güvenilir havayolu sağlamaktadır. Ancak daha kolay ve daha kısa sürede yerleştirilmesi ve de daha az kaçak oluşturması nedeni ile I-gel'in, Baska maskesi ve Klasik LMA'ya göre daha avantajlı olduğu sonucuna vardık. Baska maskesi ile repozisyon ve 2. denemede başarı oranı, diğer iki gruptan daha yüksekti; ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi, bu konuda daha geniş çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Goal: Our study aims to compare the Baska mask, I-gel and Classical LMA- in the similar depth of anesthesia- in terms of ease, number and period of insertion, effects on hemodynamic parameters, adequate and safe airway delivery, oropharyngeal and systemic complications. Devices and Method: Following the ethics committee and patient approval, 128 patients scheduled for varicotomy, aged between 18-70 years having ASA physical status I-II, and mallampati score I-II were included in the study. During premedication, all the patients were administered 0.03 mg kg-1 midazolam intravenously 5-10 minutes before the surgery. All three groups were slowly administered 1,5 mcg kg-1 fentanyl and 1-2 mg kg-1 propofol.at induction. None of the patients were given neuromuscular blocker drugs. While the patients were breathing with mask O2, the selected device was placed when 40% to 60% of values were seen on the BIS monitor. During maintenance %1-2, O2/N2O %50/50 sevoflurane in fresh gas flow of 5 lt/min. was given. All patients were provided breathing on Synchronized Intermittent Mandatory Ventilation (SIMV) mode with SIMV of 12 and TV 6-8ml/kg. Evaluated parameters were demographical data, ease and period of insertion of devices, hemodynamic data, SpO2, EtCO2, P.Peak, P.Plato, amount of leakage, BIS level, oropharyngeal and systemic complications Results: Demographical data, distribution of the number of devices used, and hemodynamic responses to device insertion of the patients were similar. There was a significant difference between the groups in terms of ease of insertion (p=0,038; p0,05). There was no significant difference between the groups in terms of success rates of reposition at first trial(p=0,155; p>0,05). Rate of numbers of LMA installed at 2nd trial showed no significant difference from the groups (p=0,096; p>0,05). To summarize, success rate of I-gel at first trial was significantly higher than the other two groups and these two groups had no difference. The Baska mask group had higher success rate of reposition at 1st and 2nd trial from the other two groups, however this was not statistically significant. There was a significant difference between the groups in terms of insertion period (p0,05).