Tip 1 diyabetes mellituslu çocuklarda kan şekeri değişikliklerinin EGG üzerine etkileri
The effect of blood sugar changes on EEG in children with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 462615
  2. Yazar: KEREM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL OLGAÇ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada tip 1 diyabet tanılı çocuk hastalarda hipo-normo-hipergliseminin EEG dalgaları üzerinde değişikliğe yol açabileceği hipotezini test etmek için EEG dalgalarının kan şekeri değişikliklerinden ve HbA1c düzeyinden nasıl etkilendiğini, normo-hipo-hiperglisemi gruplarını karşılaştırarak değerlendirmek, hemisfer içinde ve hemisferler arasında karşılaştırmalar yaparak tip 1 diyabetten özellikle etkilenen beyin bölgelerini araştırmak amaçlanmıştır. En çok 5 yıldır tip 1 diyabet tanılı olan 6-18 yaş aralığındaki 30 hastaya Nihon Kohten® ile video EEG monitörizasyon kaydı ve Medtronic iPro2® ile sürekli kan şekeri monitörizasyonu 24 saat eş zamanlı uygulandı. Hastaların hipo-normo-hiperglisemide olduğu zaman aralıkları tespit edilip EEG'de karşılık gelen kısımlarının delta, teta, alfa, beta frekans bantlarında ortalama güçleri hesaplandı. EEG'nin bölgesel analizi amacıyla frontal, temporal, frontotemporal, frontosantral, parietooksipital kanalların ortalama güç değerleri ayrıca analiz edildi. Parametrelerin hemisfer içinde, hemisferler arasında, sağ-sol, ön-arka karşılaştırmaları yapıldı. Hastaların normo-hipo-hiperglisemi durumlarındaki EEG verileri kıyaslandığında; delta, teta, alfa ve beta frekans güçleri bakımından istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Hastalar iyi kontrol ve kötü kontrol olarak iki gruba ayrıldığında, iyi kontrole kıyasla kötü kontrol grubundaki hastaların tüm frekans güçlerinin düştüğü saptandı. Sağ-sol hemisfer farkı açısından kıyaslandığında, hipo-normo-hiperglisemi durumlarında iyi ve kötü kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
İn this study, our aim is to evaluate the hypothesis that EEG waves may be affected by blood sugar changes and HbA1c levels in children with type 1 diabetes mellitus, by comparing the normo-hypo-hyperglycemia groups, inter-intra hemispheric brain regions that are particularly affected by type 1 diabetes. Thirty patients between 6-18 years of age who were diagnosed with type 1 diabetes mellitus for up to 5 years were performed video EEG monitor recording with Nihon Kohten® and continuous blood glucose monitoring with Medtronic iPro2® simultaneously for 24 hours. The time intervals in which the patients were hypo-normo-hyperglycemia were determined and the mean powers in delta, teta, alpha, beta frequency bands on the corresponding parts of the EEG were calculated. For the regional analysis of EEG, mean power values of the frontal, temporal, frontotemporal, frontocentral, parietooccipital channels were also analyzed. Inter-intra hemispheric, right-left, front-back comparisons of parameters were performed. When EEG data in normo-hypo-hyperglycaemic conditions of patients are compared, there was no statistically significant difference in terms of delta, teta, alpha and beta frequency powers. When patients were divided into two groups as good control and poor control, all the frequency powers of the patients in the poor control group were found to be lower than the good control. When in terms of right-left hemisphere differences compared, there was no significant difference between the good and the bad control groups in hypo-normo-hyperglycaemia cases.