Nonsiklik mastaljili 18-40 yaş arası, organik patoloji saptanmayan hastalarda; ağrı depresyon, anksiyete ilişkisi
Pain, derpession and anxiety relationship with the woman aged between 18-41 years who has non-siclik mastalgia whitout organik pathology
- Tez No: 462640
 - Danışmanlar: UZMAN ERKAN YAVUZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bir insanın, yaşamı boyunca hastaneye başvurmasındaki en sık neden ağrıdır. Bir ağrı çeşidi olarak mastalji kadınların hastane başvurularında önde gelen sebeplerden birini oluşturmaktadır. Mastaljinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların belli bir kısmını altta yatan organik patolojiler oluşturmaktadır. Psikiyatrik rahatsızlıklar sonucunda hatta hiçbir organik patoloji olmaksızında mastalji ortaya çıkabilmektedir. Çalışmamızda, ocak 2015- temmuz 2016 tarihleri arasında, non-siklik mastalji şikayeti ile Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi meme polikliniğine başvuran 18-40 yaş arası bayan hastalar değerlendirilmiştir. Fizik muayene, görüntüleme ile patolojik bulgu tespit edilmeyen ve laktasyon döneminde olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, katılımcıların VAS ortalaması 4,11±1,96, Beck depresyon skor ortalamaları ise 18,56±11,39, Beck anksiyete skor ortalamaları ise 17,53±12,3 olarak tespit edilmiştir. VAS Skoru değerleri ile Beck Depresyon Skoru ve Beck Anksiyete Skoru arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlenmiştir. Mastaljili kadınların anksiyete ve depresyon düzeylerinin artmış olduğu, ağrı düzeyleri ile anksiyete ve depresyon şiddetlerinin korele olduğu görülmüştür. Bununla birlikte anksiyete ve depresyonun da mastalji varlığında etkili olabileceği de düşünülmüştür. Sonuç olarak mastalji, menapoz öncesi ve sonrası kadınların hastaneye başvurmalarında halen önemli bir etkendir. Altta yatan bir patoloji bulunmasa bile mastaljinin ansksiyete ve depresyona sebep olabileceği veya bu sebeplerden kaynaklanabileceği göz önüne alındığında, hastaların erken tanı ve tedaviden fayda göreceği aşikardır. Mastaljinin anksiyete ve depresyonla yakın ilişkisi ve yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkisinin akıldan çırarılmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bu sebeplerden dolayı birinci basamak sağlık kuruluşlarına ve aile hekimlerine önemli görevler düştüğüne inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Most frequent cause of addmission to the hospital in a life-time is pain. Mastalgia is a common disease woman complain of, leading them to the hospital. Mastalgia has several causes. Some of the reasons are organic pathologies. Mastalgia can occur as a result of psychiatric disorders, or without any organic pathology. In our study, between January 2015 and July 2016, female patients aged 18-40 years who were admitted to the Bağcılar Education Research Hospital General Surgery Department with a non-cyclic mastalgia complaint were evaluated. Patients who did not have a positive physical examination or imaging and were not lactating, were included in the study. VAS averages of participants were 4.11 ± 1.96, Beck depression score averages were 18.56 ± 11.39 and Beck anxiety score averages were 17.53 ± 12.3. The correlation between VAS Scores and Beck Depression Score and Beck Anxiety Score was statistically significant in the positive direction. Anxiety and depression levels of womens with mastalgia were increased. Also pain levels were correlated with anxiety and depression intensities. However, anxiety and depression are also thought to be effective in the presence of mastalgia. As a result, mastalgia is still an important influence on pre- and postmenopausal women's admission to the hospital. Even if there is no underlying pathology, it is obvious that patients will benefit from early diagnosis and treatment when considering that mastalgia may cause anxiety and depression. We believe that mastalgia is closely related to anxiety and depression and that the negative effect on quality of life should not be taken for granted. Because of these reasons, the important tasks have been given to primary health care institutions and family physicians.