Günübirlik ürolojik girişimlerde yeni jenerasyon baska mask'ın I-gel ve klasik laringeal maske ile karşılaştırması
Comprasion of new generation baska mask with I-gel and classical laryngeal mask in outpatient urological interventions
  1. Tez No: 462639
  2. Yazar: MUSTAFA BİNDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA ASLI DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş Bu çalışmada, Baska Mask®(PTY Ltd,Australia, )I-Gel®(Intersurgical Ltd,UK) ve Klasik Larengeal maskenin değişik türlerde günübirlik ürolojik müdahale geçirecek olan erişkin hastalarda kullanımı değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Materyal-Metod:Çalışmaya nöromüsküler blokör kullanılmadan elektif ürolojik müdahale geçirecek olan ASA I-III 150 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarakBaska Mask, I-Gel ve Klasik LMA olarak 3'e ayrıldı ve her grupta 50 hasta var idi. Hastalarda ″ilk girişim″ başarı oranı, girişim sayısı, ventilasyon süresi, havayolu dinamikleri-komplikasyonları ve hemodinamik değişiklikler değerlendirildi. Bulgular: Üç grup arasında, demografik veriler, havayolu dinamikleri, komplikasyonlar (boğaz-dudak-diş rahatsızlığı, disfoni, disfaji,desatürasyon,laringospazm ve regürjitasyon) ve hemodinamik değişiklikler açısından belirgin fark yoktu. İlk girişim başarı oranları Klasik LMA, I-Gel ve Baska Mask için sırasıyla 98%, 92%, 88% idi.
Özet (Çeviri)
Background In this study, we evaluated and compared the performance of the Baska Mask® (PTY Ltd,Australia), I-Gel®(Intersurgical Ltd,UK) and Classic laryngeal maske airway(LMA) for use in anesthesia in adult patients undergoing a variety of outpatienturologic interventions. Materials and Methods One hundred fifty patients with ASA I-III physical status were enrolled for elective urological interventions without neuromuscular blocking. The patients were divided into Baska Mask, I-Gel, and classic LMA groups, each with 50 patients. We evaluated the“first attempt”success rates, insertion time, ventilation time,airway dynamics-complications and hemodynamic variables. Results There were no significant differences among three groups regarding demographic data, airway dynamics complications(throat-lips-teeth discomfort,dysphonia,dysphagia,desaturation,laryngospasm,regurgitation) and hemodynamic variables.The“first attempt”success rate were 98%, 92%, 88% classic LMA, I-Gel, Baska Mask,respectively.