Femoral bölgede manşonla yaratılan iskemik önkoşullama(İÖK) sonrası kas kuvveti ve performans parametrelerinde ortaya çıkan değişkenlerin incelenmesi
Changes in muscle activity and performanxce after cuff-induced ischemic preconditioning (İPC)around the femoral zone
- Tez No: 462691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Femoral Bölgede Manşonla Yaratılan İskemik Önkoşullama (İÖK) Sonrası Kas Kuvveti ve Performans Parametrelerinde Ortaya Çıkan Değişkenlerin İncelenmesi Amaç: İskemik adaptasyonun doku ve iskelet kasıda dahil olmak üzere oksijen taşınmasını geliştirmek ve yapılan maksimal egzersizlerde performansı arttırmada bölgesel ve sistematik etkileri vardır. Yapılan bu çalışmanın amacı alt ekstremitelere uygulanan iskemik önkoşullama ve reperfüzyon sonrası anaerobik güç ve kas kuvveti üzerindeki etkilerini incelemektir.Aynı zamanda çalışmanın odak noktası olarak maksimal yapılan egzersizler boyunca performanstaki güç çıkışlarında iskemik önkoşullamanın etkisi üzerinde durmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan 14 gönüllü erkek öğrenci katıldı. Çalışma grubunun yaş ortalamaları 21,93 ± 1,5 yıl, ağırlık ortalaması 71,66 ± 9,24 kg ve boy ortalaması 176,13 ± 6,13 cm olarak kaydedildi. Çalışmanın tüm detayları deneklere anlatılıp onayları alındıktan sonra ardışık günlerde ''Wingate'' ve izokinetik testleri uygulandı. İskemik önkoşullamanın etkisinin belirlenmesi için katılımcıların her iki bacak femoral bölgesinde oluşturulan iskemi sonrası tekrar edilen testlerden elde edilen verilerin analitikleri değerlendirildikten sonra tekrarlı ölçümlerin arasındaki fark anlamlılıkları test edildi.
Özet (Çeviri)
Changes in Muscle Activity and Performance After Cuff-induced Ischemic Preconditioning (IPC) Around the Femoral Zone Goal: Ischemic adaptation has local and systemic effects on improving oxygenation and maximal exercise performance on both fibers and skeletal muscles. The aim of this study is to examine the post-effects of ischemic preconditioning and reperfusion applied to extremities on anaerobic capacity and muscle force. Additionally, the study focuses on the effects of ischemic preconditioning on force output during maximal exercise performance. Materials and Method: The study sample consists of 14 volunteer male students studying at İstanbul University, Faculty of Sports Sciences. The average age of the participants was 21,93 ± 1,5 years, the average weight was 71,66 ± 9,24 kg and the average height was 176,13 ± 6,13 cm. The participants were informed about all the details of the study and gave their consent. ''Wingate'' and isokinetic tests were then applied to the participants consecutively. With the aim of determining the effects of ischemic preconditioning, the data analytics obtained from the repeated tests after ischemia emerged in the femoral zones of the participants was assessed, and the significant differences among the repeated tests were checked.