Femoral nöropatili olgularda ve sağlıklı kontrollerde femoral sinir iletim çalışmaları ve yeni bir teknik olarak anterior femoral kutanöz sinirin ortodromik olarak değerlendirilmesi
Nerve conduction studies of femoral nerve in healhty subjects and patients with femoral neuropathy and a novel technic for anterior femoral cutaneus nerve orthodromic conduction study
  1. Tez No: 394229
  2. Yazar: EMRAH EMRE DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİKRET BADEMKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İzole femoral nöropati nadir görülür. Anterior femoral kutanöz sinirin izole nöropatisi uyluğun anterior yüzünün travmasına bağlı olarak görülebilir. Bu çalışmada 32 sağlıklı gönüllünün ve 16 hastanın femoral sinirlerine ait motor ve duyusal dalların sinir iletim çalışması yapılmıştır. AFCN uyluğun ön yüzünden,patellanın 6 cm yukarısından, medial olarak yüzeyel elektrod ile uyartılmıştır. Yanıt femoral arterin 1 cm lateralinden inguinal bölgede iğne elektrod ile kayıt edilmiştir. Her sağlıklı gönüllüden AFCN sensoriyel aksiyon potansiyeli elde edilmiştir; ortalama pozitif pik latansı 3,18±0,37 ms , ortalama hız 67,67±4,67m/s ve ortalama amplitüd 11,64±7,97 mikrovolt saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
İsolated femoral neuropathy is a rare disorder. İsolated neuropathy of anterior femoral cutaneus nerve may be seen because of the trauma of anterior thigh. We studied motor branches and sensory branches of femoral nerves from 32 healthy volunteers and 16 patients. The AFCN was stimulated medially with a surface electrode 6 cm above the patella. The response was recorded with a needle electrode located close to the nerve 1 cm lateral to the femoral artery in the inguinal region. Sensory nerve action potentials of AFCN were obtained from each healthy subject; mean latency of the first positive peak was 3,18±0,37 ms, conduction velocity was 67,67±4,67m/s, and response amplitude was 11,64±7,97 microV.