Geriatrik instabil femur trokanterik bölge kırıklarında pfn (Proksimal femoral nail) sonuçlarının ve komplikasyon gelişen hastalarda risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pfn (proximal femoral nail) results in geriatric unstable femur trochanteric region fractures and risk factors in patients with complications
  1. Tez No: 802542
  2. Yazar: BURAK KEKLİKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: İnstabil femur trokanterik bölge kırığı olan geriatrik hastalarda uygulanan PFN (Proksimal femoral nail) (Proksimal femoral çivi) sonrasında cerrahi başarıyı, oluşabilecek komplikasyonları ve neden sonuç ilişkilerini inceleyerek bu hastalarda morbidite ve mortaliteyi önlemek, hastanın yatağa bağımlı kalmamasını sağlamak, erken hareket vererek kırık öncesi yaşam standardını erken dönemde yakalamasını sağlamak için literatüre katkı sağlamaktır. Materyal ve Metod: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 1 Ocak 2017 ve 15 Ağustos 2020 tarihleri arasında geriatrik instabil femur trokanterik bölge kırığı olup PFN tedavisi uygulanan 60 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. 65 yaş altında olanlar, patolojik kırığı olanlar, düzenli poliklinik takiplerine gelmemiş hastalar ve stabil femur trokanterik bölge kırığı olan hastalar, ek organ yaralanması olan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, VKİ, travma oluşum şekli, yatış süresi, ameliyatın yatıştan itibaren kaçıncı gün yapıldığı, ASA skoru, enfeksiyon bulguları, anestezi tipleri, Harris kalça skorları, kırık tarafları, AO/OTA sınıflamasına göre kırık tipleri, kırığın açık ya da kapalı redükte edilmesi, cerrahi süre, postoperatif kollodiyafizer açı, tip apeks mesafesi, Cleveland kadranlarına göre lag vidasının femur başı içerisindeki konumlandırılması, Fogagnolo ameliyat sonrası redüksiyon kriterlerine göre redüksiyon kalitesi, kaynama süresi, ek kırık varlığı ve gelişen mekanik komplikasyonlar değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 60 hastanın 24 (%40)'ü erkek, 36 (%60)'sı ise kadın idi. Kadın hastaların yaş ortalamaları 78,4 yıl, erkek hastaların yaş ortalamaları 72,8 yıl olarak saptandı. En sık etiyolojik neden olarak (%86,7) basit düşme saptandı. Hastaların cerrahi süresi ortalama 49,5±15 dk, hastaların ameliyata kadar geçen süre ortalama 2,53±1,5 gün olarak saptandı. Hastaların ortalama yatış süresi 6,92±4,8 gün idi. Hastaların kırık tiplerinin dağılımı; 23 (%38,3)'ünde 31A2.2, 15 (% 25)'inde 31A2.3, 12 (% 20)'sinde 31A3.1, 4 (% 6,7)'ünde 31A3.2, 6 (% 10)'sında ise 31A3.3 olduğu tespit edildi. Hastaların 6 (%10)'sında enfeksiyon bulgularına rastlanıldı. Cleveland kadranlarına göre AP grafide vida konumu 52 (% 86,7) hastada merkez bölgede, 7 (% 11,7) hastada superior, 1 (% 1,7) hastada ise inferior bölgede idi. Yan grafide ise 42 (% 70,0) hastada merkez, 14 (% 23,3)'ünde posterior, 4 (% 6,7)'ünde ise anteriorda idi. Hastaların tip apeks mesafesi ortalama 24,7±9,4 mm idi. Hastaların postop kollodiyafizer açılarının ortalama 132,9±6,1 olduğu gözlendi. Hastaların HKS bulguları; 8 (% 13,33)'inde kötü, 14 (% 23,33)'ünde orta, 14 (% 23,33)'ünde iyi, 24 (% 40)'ünde ise mükemmel olduğu tespit edildi. Toplam 20 hastada mekanik komplikasyon görüldü. 6 (%10) hastada vida bıçak sıyrılması, 5 (%8) hastada redüksiyon kaybı, 3 (%5) hastada implant çevresi kırık, 2 (%3) hastada AVN, 2 (%3) hastada Z efekti, 1 (%1.5) hastada lateral kayma ve 1 (%1.5) hastada kaynamama tespit edildi. Sonuç: İnstabil kırıklarda; anatomik redüksiyon ve stabilitenin sağlanma güçlüğü nedeniyle komplikasyonlar daha sık görülmektedirler. VKİ (vücut kitle indeksi) ve yaş arttıkça komplikasyonlar daha sık görülmektedir. Komplikasyonları minimuma indirmek için varustan mutlak suretle kaçınarak mümkün olan en iyi redüksiyonun sağlanması, tip apeks mesafesinin 25mm'den az olması ve vida konumunun femur başı içerisinde doğru pozisyonda konumlandırılması çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate geriatric patients with unstable femoral trochanteric region fractures treated with PFN (Proximal Femoral Nail) and the reasons of surgical success, possible complications and cause and effect relationships to prevent morbidity and mortality, to ensure that patients do not become bed dependent and reach the standart of living before the fracture. Material and Method: In this research, 60 patients who have geriatric femur trochanteric region fractures treated by PFN between the dates of January 2017 and August 2020 in Turkiye University of Health Sciences, Adana City Training and Research Hospital, Department of Orthopaedics and Traumatology were assessed retrospectively. The patients who are under 65 years old, with pathological fractures, who didn't follow their regular polyclinic follow ups, who had stable femur trochanteric fractures and who have additional organ injuries had not been accepted to the research. The patients' ages, genders, BMI, trauma way, length of stay, the time period in days between the hospitalization and the operation, ASA score, infection signs, anesthesia techniques, Harris Hip Scores HHS, side of the fractures, fracture types according to AO /OTA classification, using open or closed reduction to the fracture, length of the surgery, postoperative collodiaphysier angle, tip apex distance, localisation of the lag screw in the femoral head according to Cleveland quadrants, the quality of the reduction according to the Fogagnolo post operative reduction criterias, fracture healing period, presence of the additional fractures, experienced mechanical complications had been assessed in this research. In the statistical analysis of the data, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 packet programme had been used. Results: Of the 60 patients included in the study, 24 (40%) were men and 36 (60%) were women. The average age of female patients was found to be 78.4 years, and the average age of male patients was 72.8 years. Simple fall was found to be the most common etiological cause (86.7%). The average surgical duration of the patients was 49.5±15 minutes, and the average duration of the patients until the operation was 2.53±1.5 days. The mean hospitalization time of the patients was 6.92±4.8 days. The distribution of fracture types of patients was found to be 31A2.2 in 23 (38.3%), 21A2.3 in 15 (25%), 31A3.1 in 12 (20%), 31A3.2 in 4 (6.7%), 31A3.3 in 6 (10%). In 6 patients (10%) infection signs were observed. Screw localisation in AP graphy according to Cleveland quadrants were centrally localized in 52 patients (%86.7), superiorly localized in 7 (11.7%) patients, inferiorly localized in 1 patient (%1.7). In lateral graphy, it was centrally localized in 42 (70.0%) of the patients, posteriorly localized in 14 (23.3%) patients, anteriorly localized in 4 (6.7%) patients. Patients mean tip apex distance was 24,7±9,4 mm. Patients' postop mean collodiaphyseal angle was 132,9±6,1. Patients HHS scores were detected as; 8 (13.3%) of them were bad, 14 (23.33%) of them were normal, 14 (23.33%) of them were good, 24 (40%) of them were excellent. Totally, in 20 patients mechanical complications had been observed. 6 of them (10%) were knife stripping, 5 of them (8%) were loss of reduction, 3 of them (5%) had periprosthetic fractures, 2 of them (3%) had avascular necrosis (AVN), 2 of them (3%) had z effect, 1 of them (1.5%) had lateralization in the reduction and 1 of them (1.5%) had nonunion. Conclusion: In unstable femoral trochanteric region fractures; complications are more common because of the difficulty in providing anatomic reduction and stability. Complications are more common as BMI (body mass index) and age increase To minimalize the complications; it is important to provide best reduction by staying away from the varus deformity, providing tip apex distance less than 25 mm and providing a screw localisation in the femoral head in a correct manner are highly important.