İnterpolasyonsuz bilgisayarlı tomografi
İnterpolation-fire computerized tomography
  1. Tez No: 46273
  2. Yazar: AHMET GÖNÜLLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDEF KENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET N boyutlu fonksiyonların (N - 1) boyutlu izdüşümlerinin görüntüleme teknikleri ile birlikte kullanılması tıpta ve endüstride görüntüleme olayına yepyeni boyutlar kazandırmıştır. Bu uygulamalardan biride Bilgisayarlı Tomografidir. Görüntülenmesi istenen cismi çevreleyecek biçimde değişik açılardan ardarda yapılan taramalar sonucu elde edilen X - ışın demetine ait zayıflatma değerleri elde edilmektedir. Bilgisayar yardımı ile matematiksel bir çözümleme sonucu taranan cismin görüntüsü yeniden oluşturulmaktadır. Görüntü oluşturmanın temel esası projeksiyon datası olarak bilinen bir kaynaktan çıkan ışınlar ile bir cismin aydınlatılması sonucu elde edilen gölge diyagramından cismin bir kesitinin görüntüsünü oluşturmaktır. Bu tezde iki yöntem geliştirilmiştir. Her iki yöntemde de her hangi bir interpolasyon kullanılmamıştır. Projeksiyon - Dilim teoremine göre, işaret uzayındaki bir projeksiyonun tanımlanması Fourier uzayındaki bir dilimin tanımlanmasına karşı gelir. Birinci yöntem Projeksiyon - Dilim teoremi ile birlikte ters Radon dönüşümünü kullanılarak geliştirilmiştir. Ayrıca bu yöntemde görüntünün yeniden oluşturulmasında görüntünün kalitesi üzerinde etkili olan filtre fonksiyonları ele alınmış, sonuç görüntüler üzerinde ise iki filtrenin etkisi kısaca incelemiştir. Geleneksel X - ışınlı tomografi algoritmalarında, Projeksiyon - Dilim teoremi uyarınca Fourier uzayı, projeksiyonların Fourier dönüşümleri ile doldurulduktan sonra görüntünün elde edilmesi için iki boyutlu Fourier dönüşümü almak gereklidir. Kutupsal koordinat sistemindeki örnekler Fourier domeninde herhangi bir interpolasyon yöntemi kullanılarak kartezyen koordinat sistemine eş aralıklı noktalara yerleştirilebilir. Tezde kullanılan ikinci yöntemle Fourier domeninde herhangi bir interpolasyon yapmak yerine, oluşturulan projeksiyonlardan eş aralıklı kartezyen noktalara düşen örnekleri seçen bir algoritma geliştirilmiştir. Her iki yöntemle geliştirilen görüntü oluşturma algoritmaları çalışma hızı olarak olduça iyi sonuçlar vermiştir. Görüntü kalitesi açısından orijinal cisim ile karşılaştırılmış ve Ortalama Karesel Hataları (Mean Square Error - MSE) ve İşaret/Gürültü oram kriterleri için doyurucu sonuçlar elde edilmiştir V
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTERPOLATION - FREE COMPUTERIZED TOMOGRAPHY An important problem in image processing is to reconstruct a cross section of an object from several images of its transaxial projections. A projection is a shadowgram obtained by illuminating an object by penetrating radiation. Fig 1 shows a typical method of obtaining projections. Each horizontal line shown in this figure is a one dimensional projection of a horizontal slice of object. Each pixel on the projected image represents the total absorption of the X-ray along its path from the source to detector. By rotating the source - detector assembly around the object, projection views for several different angles can be obtained. The goal of image reconstruction is to obtain an image of a cross section of the object from these projections. Imaging systems that generate such slice views are called CT ( Computerized Tomograhpy ) scanners. In obtaining the projections, we lose resolution along the path of the X - rays. CT restores this resolution by using information from multiple projections. Therefore, image reconstruction from projections can be viewed as a special case of image restoration. X-rays Fig 1. A typical method of obtaining projections VIFor X - ray CT scanners, a simple model of the detected image is obtained as follows. Let f (x,y) denote the absorption coefficient of the object at a point (x,y) in a slice at some fixed value of z axis (Fig. 1). Assuming the illumination to consist of an infinitely this parallel beam of X - rays, the intensity of the detected beam is given by I = I0 exp [ 1 f(x, y)du] (1) where is I the intensity of the incident beam, L is the path of the ray, and u is the distance along L ( Fig 2 ). Defining the observed signal as g = In g(I0/I) we obtain the linear transformation = g(s,6) = J f(x,y) du -oou-+],...u ) is defined as +00 P u/ul' u2' ui-l 'Ui+P -un) =. J f(-u A > d ui (6) The coordinate axis u-, which is normal to the hyperplane onto which f(x) is projected, will be referred to as the projection axis. For N = 2, the matrix A is given by cos 9 sin 9 A = -sin 9 cos 9 (7) Basically, the projection - slice theorem states that the (N-l) dimensional Fourier transform of a projection is a“ slice ”through the N- dimensional Fourier transform of f(x). Consider a projection for which the projection axis is one of the coordinate axes of f(x), for example, x,. Then p ( x...,0 is given by.+00 p x ( x2,...,xN) = J f(x) dxj (8) And its (N - 1) - dimensional Fourier transform is given by.+00“+°o I I dx^.d^ (9) PXj( 0)2,...,a>N) =J J px( x2,...fXN) exp[-j((D2x2+...+0)^)] Clearly, it can be seen that IXM ”V,o>N)=F(a>lf...,a>N) |m =0 (10) 1 1 In other words, P (co,...,co ) is a slice of F(co,...,co ) defined by A - â JN 1 IN In utilizing projections for reconstruction, many of the algorithms involve computing the Fourier transform of the projections. The transform of each projections is a function of a set of continuous variables, but only a finite number of points from each Fourier transform can be computed and stored. Thus from the projections, only samples are available, in part because of the limited number of projections and in part because only samples of the Fourier transform on each slice can be obtained. The essence of the reconstruction problem, then, is to approximate all of Fourier space from its values on a discrete point set. Since specification of a projection in signal space corresponds to specification of a slice in Fourier space, if all the projections for a continuous range of angle 0 < 8 < % are known, the entire Fourier space is swept out and consequently the function is known exactly. As will be shown, image reconstruction from the projection can be thought of as the inverse Radon transform of the projection data pa(x'). Let us consider the 2 - D inverse Fourier transform operation of F (cox,00y). The estimated image function f(x,y) can be obtained by the inverse Fourier transform. f(x,y) = F2 [F(cox, coy ) ].+00.+00 = J J [F(cox,(Dv)]exp[j(Xtox + Ycov)] dcoxdoDv -00 -00 J J J = f(r,0 (11) If we write (üox, (öy) in Eq. (11) in polar coordinates (co,0), it can be written as r+oo J F(g>,0) exp [ jco (x cosG + y sinG ) ] | J | dco d6 (12) X/ 9 ? where (x cosB + y sinG) = x', co = v cox ~ + coy % coy = co sin0, cox=cocos0, 0 = tan~'[ coy / cox ] and | J | is the Jacobian The Jacobian is given as Jl = dcox / d co dcûy / 8 co 5cox / d 9 acoy / 50 cos 0 sin 0 -co sin 0 co cos 0 9 ? CO cos" 0 + CO COS~0 I co I (13) By changing the limits of integration in Eq.(12) to 0 < 0 < n and -oo