Yeniden görüntü oluşturma tekniklerinin incelenmesi ve geliştirilmesi
Investigation and advancement of reconstruction image technics
  1. Tez No: 120285
  2. Yazar: REFİK ÖZALAN
  3. Danışmanlar: DR. SERDAR AKDURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
V ÖZET YENİDEN GÖRÜNTÜ OLUŞTURMA TEKNİKLERİNİN İNCELENMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ ÖZALAN, Refik Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Bilimler Enstitüsü, Nükleer Uygulamalar Anabilim Dalı (Elektronik) Tez Yöneticisi : Dr. Serdar AKDURAK Eylül 2002, 90 sayfa Tomografi veya görüntüleme işlemi iki ana kısımdan oluşur. Birincisi, cisim etrafinda belirli açılarda projeksiyonların alınması, ikincisi ise bu projeksiyonlar kullanılarak çeşitli yöntemlerle cismin bir kesitine ait görüntünün oluşturulmasıdır. Görüntü oluşturma teknikleri, matematiksel yöntemler ve merkezi kesit teoremini esas alan yöntemler olmak üzere iki guruba ayrılırlar. Matematiksel yöntemde gerçek görüntüye ulaşmak için, işlemlerin çok fazla tekrarlanması gereklidir. Bu da bilgisayar zamanım uzatır. Bu durum matematiksel yöntemin en önemli dezavantajıdır. Merkezi kesit teoremine dayanan yeniden görüntü oluşturma teknikleri iki guruba ayrılır. Geriye projeksiyon tekniği ve doğrudan Fourier tekniği. Geriye projeksiyon tekniğinde, cismin etrafından alınan projeksiyonlar, geriye izdüşürülerek görüntü yeniden oluşturulmaya çalışılır. Ancak bu şekilde elde edilen görüntü, cismin gerçek görüntüsünü pek yansıtmaz. Bu yüzden projeksiyonun uygun bir fonksiyonla konvolüsyonu geriye izdüşürülür. Bu yönteme konvolüsyon geriye izdüşürme adı verilir. Konvolüsyon işlemi tekVII iyutlu Fourier uzayında bir filitreleme şeklini alırsa; yöntem filitrelenmiş Jriye izdüşüm ile yeniden görüntü oluşturma olarak bilinir. Doğrudan Fourier tekniğinde ise ölçülmüş projeksiyonlara doğrudan Doğruya merkezi kesit teoremi uygulanarak görüntü tahmin edilmeye çalışılır. değişik açılarda ölçülen projeksiyon değerlerinin Fourier transformlan alınarak Myal hatlar boyunca Fourier değerleri oluşturulur. Bu değerlerin ters Fourier ransformu alınarak cisim fonksiyonu elde edilir. Doğrudan Fourier yönteminde projeksiyonların Fourier transformlarının alınması ile cisim fonksiyonunun Fourier uzayında radyal hatlar boyunca değerleri elde edilir. Bu değerler kartezyen ızgara noktalarına interpolasyon ile taşınır. înterpolasyonun Fourier uzayında gerçekleştirilmesinin bazı zorluklan vardır. Bundan dolayı interpolasyon Fourier uzayına girmeden de gerçekleştirilebilir. Fourier uzayına girmeden gerçekleştirilen interpolasyonun temeli projeksiyon haritasına dayanmaktadır. Cisim etrafindan alınan projeksiyonlarla s-0 kartezyen ekseninde projeksiyon haritaları oluşturulur. Bu haritalar üzerinde interpolasyon işlemi gerçekleştirilerek amaca uygun projeksiyonlar oluşturulur. Bu projeksiyonların Fourier transformu alınarak cisim fonksiyonuna ait Fourier uzayı doldurulur. Bu şekilde elde edilen iki boyutlu kompleks matrisin iki boyutlu ters Fourier transformu alınarak cisim fonksiyonu elde edilir. Görüntü kalitesini iyileştirmek için bazı işlemler yapılır. Bütün bu işlemler sayısal süzgeçleme ile başanlır. Sayısal süzgeçleme iki düzlemde yapılır. Resmin bulunduğu görüntü düzleminde ve görüntü düzleminde Fourier dönüşümü alınarak seçilen frekans bölgesinde. Anahtar sözcükler : Fourier, tomografi, projeksiyon, interpolasyon.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT INVESTIGATION AND ADVANCEMENT OF RECONSTRUCTION IMAGE TECHNICS ÖZALAN, Refik MSc in Nuclear Sciences Enstitute, Nükleer Aplication Mainscience Branch (Electronic) Supervisor : Dr. Serdar AKDURAK September 2002, 90 pages Tomograph refers to the synthesis of sectional images or slices from external measurements of a spatially varying functions. Line integrals are the most common external measures which are also known as projections. Availability of multiple projections at different orientations allows accurate recovery of the originating functions. Computerized tomography has found wide use in medical imaging, industrial nondestructive evaluation, airport screening and microtomography. In nuclear medicine, a radiating source distribution inside a patient is observed as the intensity of singly ( single photon emission computerized tomograph, SPECT ) or pairwise ( positron emission tomography, PET ) emitted photons detected outside the patient. In magnetic resonance imaging ( MRI ), radio frequency electromagnetic waves are generated by changes of orientation and magnitude of internal magnetic fields, which are produced by spinning nuclei in external magnetic fields. The radio signals are detected by an antenna to provide information on the Fourier transform of a cross section which is directly relatedXI line integrals of the nuclei density. Computerized tomography principles are So applied in optical tomography, diffraction tomograph and other areas. Tomography or imaging systems are consist of two main parts. First of lem, taking projections from sectional viewing with determined angles around lie objects and second of them, constructing images from these projections with fsing different recontruction techniques. Construction image techniques are devided in two parts which are Ilgebric techniques and techniques based on central cross section theory. On ilgebric techniques, mathematical calculations are repated many times for reaching exact image. At result of this, computer time is increased. This position is the best important negativity of algebric calculations. Reconstruction image techniques based on central cross section theory can be devided in two parts which are back projection technique and direct Fourier method. In the back projection technique, image is recontructed with reflecting collected projections from sectional viewing to the back. However this image is not reflect exact image. For this reason, the convolution of projection is reflected to the back with a appropriate function. And this method is called the convolution back projection method. If this method is take place like a filter in one-dimensional Fourier space then it is called filtered back projection method. In direct Fourier technique, image is estimated with appling directly central section theorem on measured projections. Fourier values are contracted with taking Fourier transforms of projections which are taken different angels. This Fourier values are caried to the cartesian grid points with interpolation. And object function is reached with taking inverse Fourier transform of this Fourier values. There is some difficulty for interpolation in Fourier space. So it can be successed not entering Fourier space based on projection map. Key words : Fourier, tomgraphy, projection, interpolation.