Farklı yüzey hazırlama ve silanlama tekniklerinin CAD-CAM materyallerinin bağlanma dayanımına etkisi
The effect of different surface preparation and silane techniques on the bond strength of CAD-CAM materials
- Tez No: 462730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YAŞA, YRD. DOÇ. DR. SERDAR BAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde CAD-CAM sistemleri ile yapılan restorasyonlar diş hekimliğinde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu restorasyonların diş dokularına bağlanmasını sağlayan adeziv sistemlerde de gelişmeler yaşanmaktadır. Yapıştırma simanlarının restorasyona olan bağlanma dayanımı, restorasyonun başarısı açısından önemlidir. Simantasyondan önce materyale uygulanan yüzey hazırlama işlemleri iyi bir adezyon açısından krtik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı farklı yüzey hazırlama teknikleri ve silanlama prosedürlerinin RelyX Ultimate simanın CAD-CAM materyallerine olan bağlanma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Çalışmada Lava Ultimate ve IPS e.max CAD materyalleri kullanılarak oluşturulan parçalara yüzey hazırlama metodu olarak; Cojet, kumlama, HF asit ve Er:YAG lazer uygulandı. Ayrıca hiçbir ajanın uygulanmadığı kontrol grubu elde edildi. Bu grupların kendi içlerinde, silan+adeziv, yalnızca adeziv ve yalnızca silan uygulanan alt grupları elde edildi. Parçalar, RelyX Ultimate ile birbirlerine yapıştırılıp hassas kesme cihazı ile 1mm²'lik test çubukları elde edildi. Örnekler çekme testine tabi tutulup mikrogerilim bağlantı değerleri hesaplandı. Kopma yüzeyleri stereomikroskop ve SEM ile değerlendirildi. Elde edilen değerler ANOVA ve Tukey's HSD testleri ile analiz edildi. Çalışma sonucunda Lava Ultimate'in, IPS e.max CAD'e göre daha yüksek bağlanma değerlerine sahip olduğu gözlendi. Lava Ultimate gruplarında Cojet ve kumlama işlemi diğer yöntemlere göre daha etkili bulundu. IPS e.max CAD gruplarında Cojet işlemi en etkili yöntemken ardından gelen kumlama ve HF asit işlemi arasında anlamlı fark bulunmadı. Er:YAG lazer ise bağlanmayı anlamlı derecede düşürdü. Her iki materyalde de en iyi sonuçlar sırasıyla silan+adeziv, yalnızca adeziv ve yalnızca silan uygulamalarıyla elde edildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, restorations which made using CAD-CAM sytems, are becoming widespread. Also improvements have occured about adhesive systems which enables connection between restoration and tooth structure. Bond strength of luting cements to restorations is important for the success of restorations. Surface treatments applied to material prior to cementation has a critical importance for good adhesion. The aim of this study is to investigate the effects of different surface treatments and silane techniques on bond strenght between RelyX Ultimate cement and CAD-CAM materials. Cojet, sandblasting, HF acid and Er:YAG laser applied as surface treatment method to pieces derived from Lava Ultimate and IPS e.max CAD. In addition, a control group was created. In these groups, silane+adhesive and only adhesive and only silane subgroups was created. The pieces were luted to each other with cement and 1mm2 bars were obtained using precision cutting device. The samples were tested and microtensile bond strength values were calculated. The failure types were evaulated according to stereomicroscope and SEM images. For statistical analyses, ANOVA and Tukey's HSD tests were used. In the conclusion, Lava Ultimate's bond strengt values were higher than, IPS e.max CAD's values. In Lava Ultimate groups, Cojet and sandblasting procedures were more effective than other methods. In IPS e.max CAD groups while Cojet procedure was the most effective, there was no significant difference between ensuing sandblasting and HF acid procedures. Er:YAG laser reduced the bond strength significantly. For both materials, the best results were obtained with silane+adhesive, only adhesive and only silane application respectively.